Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Klášter Želiv připomene hranými prohlídkami i hudbou velikonoční příběh

Kraje: Vysočina / / ČTK, lkt / 21. března 2024 7:30
Klášter Želiv připomene hranými  prohlídkami i hudbou velikonoční příběh

Klášter premonstrátů s kostelem Narození Panny Marie v Želivě.
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Želiv (Pelhřimovsko) - V želivském klášteře přiblíží víkendové hrané prohlídky biblický příběh o posledních dnech Krista. V opatském kostele Narození Panny Marie tuto sobotu rovněž zazní dílo Franze Liszta Via crucis přibližující zastavení křížové cesty. Duchovní obřady Květné neděle, která letos připadá na 24. března, zahájí želivští premonstráti průvodem ze hřbitovního kostela svatých Petra a Pavla. ČTK to řekli organizátoři.

Klášter se snaží nabízet nejen duchovní program, ale také něco pro lidi hledající nebo pro ty, kteří mají rádi kulturu. „Protože sice máme ten klášter opravený, ale k čemu by nám byl prázdný opravený klášter," řekl ČTK opat Tadeáš Robert Spišák.

Lisztovo dílo pro varhany, sbor a sólisty bude v sobotu v opatském kostele provedené dvakrát, hodinu po poledni a v 19:00. Mládež z farnosti bude vytvářet scénické obrazy z křížové cesty, jejíž zastavení přibližují události posledního dne Ježíšova života. Zazní úryvky z textu Miloše Doležala o cestě faráře Josefa Toufara z nedaleké Číhoště, který zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností.

Na Květnou neděli, kdy si křesťané připomínají slavný Ježíšův příjezd do Jeruzaléma, vyjde průvod s ratolestmi ze hřbitovního kostela v 10:30. V opatském kostele bude následovat mše, při níž tradičně zazní pašije, tedy text evangelia o Kristově umučení. Rozpis církevních velikonočních obřadů je na webu kláštera.

Květnou nedělí začíná Svatý týden, v němž si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Velkou pašijovou hru opět připravují farníci ve Žďáru nad Sázavou. Představení bude v parku blízko Sázavy 26. března od 20:00. „Předpokládáme, že se v letošní pašijové hře vystřídá na 190 herců,“ uvedl režisér Miroslav Keller na webu farnosti.

Ždárské pašijové hry mají tradici od roku 1998, konají se vždy v úterý před velikonoční nedělí. Vloni se hrálo po tříleté přestávce způsobené špatným počasím a covidovou epidemií.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)