Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Žatci se otevřela veřejnosti synagoga. Je druhá největší v republice

Domácí zpravodajství / / ČTK, lkt / 21. března 2024 7:30
V Žatci se otevřela veřejnosti synagoga. Je druhá největší v republice

synagoga v Žatci
Autor: https://www.facebook.com/zatecka.synagoga / Miloš Štáfek

Žatec (Lounsko) - V Žatci se 19. března otevřela veřejnosti synagoga a sousední dům rabína, v němž vznikla stálá expozice věnovaná historii židů v regionu. Za opravu druhé největší židovské stavby v České republice získal její majitel Daniel Černý cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro. Prostřednictvím modlitby na závěr slavnostního zpřístupnění veřejnosti, v den 152. výročí vysvěcení roku 1872, synagoze vrchní rabín Karol Sidon popřál, aby sloužila dobrým věcem.

Objekt v centru města, které je od loňského roku díky chmelařským památkám na seznamu světového dědictví UNESCO, má vitrážová okna, novou fasádu, mobiliář, na kopulích jsou tři pozlacené Davidovy hvězdy. Synagoga kdysi patřila Žatci, Černý jí koupil v roce 2012 v dražbě za vyvolávací cenu 3,8 milionu korun. „Nelituji toho, že jsem rozhodnutí udělal. Nejdřív jsme provedli záchranné práce, aby dovnitř neteklo, vyvezli jsme 50 tatrovek bordelu a začali jsme pořádat drobné koncerty, promítání. Před čtyřmi lety jsme uspěli v dotačním titulu na záchranu památek UNESCO, čímž jsme se mohli pustit do velké rekonstrukce,“ řekl ČTK Černý.

V Žatci se otevřela veřejnosti synagoga. Je druhá největší v republice

věž synagogy v Žatci
Autor: www.facebook.com/zatecka.synagoga / Miloš Štáfek

Starosta Žatce Radim Laibl (ANO) řekl, že dům povstal z popela a s jeho záchranou se zachránil i obrovský kus žatecké historie. Celkový rozpočet projektu činil téměř 56 milionů korun, dotace z Evropské unie pokryla 85 procent nákladů. Pomohli drobní dárci, město i Ústecký kraj. Na přípravě expozice, kde je například interaktivní mapa židovského osídlení města, se podílela řada odborníků. Kopie archiválií doprovází texty v češtině, angličtině a němčině, vzniklo také časosběrné video k záchraně památky.

Úsilí, které vedlo k otevření synagogy, ocenila mimo jiné velvyslankyně Izraele Anna Azariová. „Jsme na místě, kterému 20. století nepřálo, nacisti synagogu vypálili, komunisti tady udělali skladiště. Synagoga je místem setkání a její zachránci se zasloužili také o oživení regionální historie. To je důležité právě dnes, kdy po útoku Hamásu na Izrael zažíváme nárůst barbarského antisemitismu v Evropě,“ uvedla.

Do synagogy se v den otevření vtěsnaly stovky lidí, mezi nimi byli podporovatelé Černého, místní a lidé z okolí. „Máme rádi, když kultura znovu začíná ožívat, a to zvláště tady v té naší lokalitě, kde židovsko-česko-německá komunita žila po staletí. Synagogu si pamatuju z doby, kdy jsme sem jezdili na chmel a různé rockové mejdany, dovnitř se tehdy lezlo oknem. Viděli jsme ty zrůdnosti, které zůstaly po komunistické éře, proto mám radost, že se to takhle povedlo a že dneska přišlo tolik lidí,“ řekl ČTK Miloš Zelenka z Chomutova.

V synagoze se plánují koncerty a kulturní akce, v rabínském domě se otevřela výstava malíře Františka Dvořáka. V pátek se uskuteční dobročinná aukce výtvarných děl, výnos z ní je určen na podporu provozu obou staveb.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)