Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Želivský klášter má nově uspořádanou knihovnu, historický mobiliář byl zničen

Kraje: Vysočina / / ČTK / 23. března 2024 14:42
Želivský klášter má nově uspořádanou knihovnu, historický mobiliář byl zničen

Ilustrační foto - Konvent želivského kláštera
Autor: Wikipedia.org / Wietek / Wikimedia Commons

Želiv (Pelhřimovsko) - Želivský klášter má nově uspořádanou historickou knihovnu, v níž je okolo 25.000 svazků napsaných do roku 1850. V sále barokního konventu se zachovaly fresky, ale původní vybavení knihovny bylo zničené. Premonstráti tam nechali osadit nový mobiliář. Od 13. dubna budou přístupné další nové klášterní expozice v opravené budově Staré prelatury, přiblíží historii kláštera a také někdejší bydlení opata. ČTK to řekli zástupci kláštera.

Opat Tadeáš Robert Spišák zavzpomínal na to, jak po příchodu do Želiva před 20 lety prováděl návštěvníky klášterem. V refektáři, což je jídelna, zdůrazňoval, že nad ním je knihovna, duchovní pokrm. Zároveň tehdy říkal, že knihovna je zavřená. „Protože nábytek byl za komunismu zničen, spálen a ty knihy jsou jenom tak na hromadách a potřebujeme je katalogizovat,“ řekl ČTK.

Knihovna teď má nový mobiliář tvořený volně stojícími betonovými podpěrami a ocelovými policemi, do nichž jsou cenné knihy převážně v kožených vazbách pečlivě srovnané. „Rozhodli jsme se po poradě s památkovým úřadem, že nepůjdeme do nějakých replik, protože se nám nic z té historické staré knihovny nezachovalo,“ uvedl opat.

Mobiliář navrhla kancelář Šépka architekti. Při odlévání betonových dílů byl použitý štěrk a kamínky z řeky Želivky. S uspořádáním knih a jejich katalogizací pomáhají studenti Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Jany Oppeltové, která vyučuje na katedře historie Filozofické fakulty.

„Klášter nemůže fungovat bez knih,“ řekla Oppeltová. Uvedla, že želivská knihovna měla být odrazem světa, proto tam kromě teologické literatury jsou knihy z různých oborů. Psané jsou hlavně německy, latinsky a česky. Jsou tam i středověké a barokní rukopisy a prvotisky vytištěné mezi roky 1450 až 1500. Po zrušení kláštera komunisty byly knihy odvezené na Strahov. Z větší části se dochovaly, ale byly pomíchané s knihami z dalších klášterů, uvedla.

Knihovna bude k dispozici odborné veřejnosti a při zvláštních příležitostech také návštěvníkům. Opravená Stará prelatura je součástí prohlídkového okruhu kláštera. Expozice v ní přibližují tamní archeologické nálezy, vývoj kláštera od jeho založení v roce 1139 i to, jak mohlo vypadat bydlení opata přibližně na začátku 20. století a jaká byla jeho role v klášteře a ve společnosti. Vystavené tam jsou také památky doposud uložené v depozitářích.

V budově blízko kostela byly naposled byty, pak byla kvůli špatnému stavu delší čas prázdná. Opravy skončily vloni. Klášter teď má rovněž nové sociální zázemí pro návštěvníky. Na investice skoro za 50 milionů korun dostala kanonie přes 40 milionů korun z programu IROP.

Klášter zrušili komunisté v roce 1950. Šest let tam byl internační tábor pro kněze a řeholníky, následně psychiatrická a protialkoholní léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let, budovy postupně opravují. Areál, který je národní kulturní památkou, si loni prohlédlo 17.000 návštěvníků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)