Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež odsoudil útok v Moskvě, při bohoslužbě na Květnou neděli překvapivě vynechal kázání

Ze světa / / ČTK; red / 24. března 2024 20:47
Papež odsoudil útok v Moskvě, při bohoslužbě na Květnou neděli překvapivě vynechal kázání

Giotto: Kristův vjezd do Jeruzaléma
Autor: Kaple Scrovegni

Vatikán - Papež František odsoudil páteční teroristický útok v Moskvě jako zbabělý zločin, který je urážkou Boha, a ujistil, že se modlí za jeho oběti. Při bohoslužbě sloužené pro desítky tisíc lidí, kteří se o Květné neděli shromáždili na Svatopetrském náměstí, předtím na poslední chvíli zcela vynechal četbu kázání, pokračoval nicméně v předsedání bohoslužbě. Informují o tom tiskové agentury.

„Modlím se za oběti hanebného teroristického útoku spáchaného v Moskvě. Kéž je Pán přijme v pokoji, utěší jejich rodiny a obrátí srdce těch, kteří provádějí tyto nelidské činy, které urážejí Boha,“ prohlásil papež při bohoslužbě.

V posledních týdnech 87letý papež trpěl opakovanými záněty průdušek a chřipkou. Pověřil proto svého pobočníka, aby za něj četl jeho projevy. Text připravený pro dnešní kázání však nebyl přečten vůbec. Je přitom velmi neobvyklé, aby papež zcela vynechal homilii při tak významné příležitosti, jakou je Květná neděle, upozornila agentura Reuters.

Vatikán bezprostředně nevysvětlil, proč papež kázání vynechal. Televizní přenos místo detailního záběru papeže několik minut zabíral jen shromáždění věřících. Hlasatel ve vatikánském rozhlase poté oznámil, že se papež rozhodl homilii nečíst. František, zahalen v rudém rouchu, bohoslužbě ale nadále předsedal a pronášel modlitby.

Květnou či Pašijovou nedělí začíná křesťanský Svatý týden, jenž vyvrcholí Velikonocemi. Věřící si připomínají Kristův vjezd do Jeruzaléma a poslední týden jeho života. V kostelích se světí vrbové či březové proutky a jiné zelené větvičky, které jsou symbolem palmových ratolestí, kterými byl Kristus vítán v Jeruzalémě. Při bohoslužbách se pak předčítají vyprávění o utrpení Ježíše Krista, nazývané pašije.

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)