Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nový olomoucký arcibiskup chce být nablízku kněžím a lidem

Domácí zpravodajství / / ČTK / 13. dubna 2024 16:00
Nový olomoucký arcibiskup chce být nablízku kněžím a lidem

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík
Autor: Clovekavira.cz / Pavel Langer

Olomouc - Lidé nemají Boha pouze pro chvíle nemoci a těžkých životních zkoušek, ale i pro běžný život. Novinářům to dnes řekl nový olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, kterého v katedrále svatého Václava v Olomouci apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo před zraky tří tisícovek věřících uvedl do úřadu. Nuzík se stal 15. arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským. V čele olomoucké arcidiecéze chce především hlásat evangelium, které je podle něj radostnou zvěstí. Zároveň hodlá být na blízku lidem i kněžím.

"Chci být nablízku lidem. To je taková moje priorita. A také samozřejmě nablízku kněžím, protože kněží jsou u lidí. A chci nějakým způsobem poukázat, že poselství Boží, které církev zvěstuje, že je to, co člověk vlastně hledá, ale třeba o tom neví. Evangelium, které se hlásá, tak ukazuje, že Bůh působí. A o to vlastně jde, že my nemáme Boha jenom pro chvíle nemoci nebo nejtěžších zkoušek. Ale on tu je i pro všední život a kráčí vedle nás po boku," uvedl Nuzík.

Dnešní den je podle Nuzíka výjimečný nejen pro něj, ale i pro celou arcidiecézi i všechny účastníky inaugurace. "Jsem rád, že celá tato liturgie je to, co se dotýká srdce," řekl Nuzík. Radost mu udělali početní krojovaní účastníci bohoslužby, kteří do Olomouce přijeli i z jeho rodné obce Strání na Uherskohradišťsku. Obyvatelé Strání pro dnešní bohoslužbu upekli koláčky. V krojích dorazili také někteří členové arcibiskupovy početné rodiny. "Je to krásné. Na Slovácku se považuje kroj za to nejsvátečnější oblečení," podotkl Nuzík.

Na arcibiskupovu inauguraci do Olomouce přijelo 24 biskupů z Česka i zahraničí a zástupci vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu a krajů. Dorazili i další církevní představitelé, jako jsou generální vikáři, kanovníci či děkani. Stovku hostů tvoří členové rodiny nového arcibiskupa, který pochází z 11 sourozenců. Věřící na mši od rána přijížděli vlaky, autobusy či vlastními automobily. Dopravní komplikace hlášeny nebyly.

Bohoslužba v katedrále svatého Václava začala v 10:00 a skončila krátce před polednem. Od 14:00 budou moci věřící novému arcibiskupovi poblahopřát a setkat se s ním v prostorách vedle katedrály. Ve stejný čas se počítá s doprovodným programem v podobě modliteb v kostele Panny Marie Sněžné, v 16:00 program vyvrcholí varhanním koncertem v kostele svatého Mořice.

Sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka jmenoval olomouckým arcibiskupem papež František 9. února. Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než půldruhého roku apoštolský nuncius Okolo se svými spolupracovníky. Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)