Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bazilika s hrobem sv. Zdislavy v Jablonném oficiálně otevře po dvouleté opravě

Kraje: Liberecký / / ČTK / 17. dubna 2024 22:59
Bazilika s hrobem sv. Zdislavy v Jablonném oficiálně otevře po dvouleté opravě

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Autor: Wikipedie.org / VitVit / Creative Commons

Jablonné v Podještědí (Liberecko) - Barokní ráz navrátila interiéru baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku oprava za více než 60 milionů korun. Tato národní kulturní památka, v níž je i hrob svaté Zdislavy, se pro návštěvníky po dvouleté odmlce oficiálně otevře 1. května. Kvůli podmínkám získané evropské dotace je ale už od začátku roku přístupná od čtvrtka do soboty. Návštěvnost je velká, řekl dnes ČTK rektor baziliky a správce hrobu sv. Zdislavy Pavel Mayer. „Chodí od 50 do 100 lidí,“ dodal.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy je jednou z nejcennějších barokních památek v Libereckém kraji. „Je považována za první stavbu takzvaného dynamického baroka na celém českém území,“ řekl dnes ČTK historik Jan Rucz.

Bazilika byla postavená v letech 1699 až 1729 podle plánů slavného rakouského architekta Jana Lukáše Hildebrandta na místě, kde býval gotický kostel založený ve 13. století právě svatou Zdislavou a kde byla tato šlechtična i pohřbena. „Architekt Hildebrandt dostal podmínku, že nesmí pohnout hrobem svaté Zdislavy. Takže nad tím hrobem se vystavěl pozdně barokní chrám,“ uvedl Mayer.

Nyní je po opravě interiér baziliky od lucerny kopule až po podzemí, kde je hrob svaté Zdislavy. „V rámci obnovy všech maleb, štuků a fresek se udělala i nová elektřina, osvětlení, ozvučení a zabezpečení baziliky,“ uvedl rektor. Hlavní lodi baziliky se díky tomu navrátil její původní barokní ráz. Na pilastrech, což jsou napodobeniny sloupů, které byly před opravou bílé, je tak opět mramorování. Řemeslníci obnovili i zlacení v presbytáři. „Dále velkou obnovu zažila kopule, respektive její interiér. Ta bývala také bílá, ale obnovil se původní barokní vzhled, kdy je krásně taková žebrovaná,“ uvedl historik.

Po opravě je rovněž část mobiliáře, konkrétně lavice z lodi baziliky, varhany, zařízení zákristie či dva obrazy z presbytáře. Atraktivnější podobu má i expozice zaměřená na svatou Zdislavu, novinkou je audiovizuální prohlídka. „Speciálně pro tu expozici byla zkomponovaná hudba a expozice je postavená na hře světla a stínů. Je i částečně interaktivní,“ uvedl Mayer. Například za pomoci světla z mobilů je možné jednotlivé objekty nasvítit a zdánlivě tak rozpohybovat.

Pro baziliku minor, což je čestný titul propůjčený papežem, šlo o první etapu obnovy. Další bude zahrnovat restaurování tří oltářů na pravé straně hlavní lodi. Podle rektora baziliky mají na to příslib evropské dotace ve výši deseti milionů korun, což by mělo pokrýt zhruba 70 procent nákladů. V ideálním případě začne obnova oltářů ještě letos a potrvá dva roky.

Podle Mayera také chtějí postupně navrátit pět kamenných soch na balustrádu, originální museli kvůli jejich špatnému stavu sundat a výroba kopií je drahá. Jedna stojí minimálně 2,6 milionu. Na balustrádě tak je zatím jen jedna kopie, a to socha Jana Křtitele.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)