Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Biskup Konzbul vysvětil novou moderní kapli v Nesvačilce, přihlížely stovky lidí

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 9. května 2024 23:51
Biskup Konzbul vysvětil novou moderní kapli v Nesvačilce, přihlížely stovky lidí

nová kaple v Nesvačilce
Autor: www.facebook.com/KapleNesvacilka

Nesvačilka (Brněnsko) - Vysvěcení architektonicky ceněné kaple se včera v Nesvačilce na Brněnsku zúčastnily stovky lidí. Sakrální stavbu přibližně za 24 milionů korun zaplatili z velké části věřící, v obci vznikla po deseti letech prací. Kapli zasvěcenou Panně Marii Bolestné vysvětil brněnský biskup Pavel Konzbul. Spoustu lidí už dokázala spojit a některým i ukázat boží moc a sílu, řekl Konzbul. Budova má 150 míst, většina z příchozích sledovala ceremoniál venku díky živému přenosu na velkoplošnou obrazovku.

„Kaple má teprve začít plnohodnotně sloužit svému účelu, společnému setkávání lidí s bohem, a přesto už v tuto chvíli má za sebou velmi bohatou historii. Vznikla díky milosrdenství těch, kteří přiložili ruku k dílu, otevřeli peněženku nebo účet,“ uvedl biskup. Těší se, že její význam spojovat lidi do budoucna jen poroste.

Za ideou a výstavbou stojí moutnický farář René Václav Strouhal. Její vybudování v době, kdy se nové chrámy příliš nestaví, považuje za zázrak. "O kapli byl po celou dobu výstavby velký zájem. Nejprve ho i ve mně rozdmýchali sami farníci, v momentě, kdy kaple začala nabírat prvních jasných obrysů, se sem začaly sjíždět školy, obhlížet ji chodili mladí architekti nebo zvídaví řemeslníci," řekl Strouhal, jenž je nyní knězem i v Nesvačilce.

Válcovitá, 25 metrů vysoká dřevostavba na vejčitém půdorysu, upoutá z dálky. Hlavní konstrukci tvoří sedm jedlových trámů opracovaných pouze sekerami. Odkazovat mají k sedmi utrpením Panny Marie. Osmý trám, osazený napříč, dotváří obraz kříže. Desítky malých oken symbolizují slzy. „Marie trpí a pláče za nás, propojuje nás s bohem a zároveň nabízí svou náruč. Stavba ční se svou bílou věžičkou v rozlehlé krajině mezi poli jako maják naděje a svým provedením odkazuje na historii, současnost ale neopomíjí. Snažíme se stavbou zkulturnit místní krajinu, jako naši předkové,“ uvedl architekt Jan Říčný.

Stavba začala vznikat na holém poli na okraji obce. „Od začátku to byla velká improvizace. Jedná se o experimentální stavbu, kaple je lamelová a drží za pomoci klínů v sobě vražených, které roztahují dřevo. Neustále jsme naráželi na to, jaké postupy zvolit. Chtěli jsme skloubit středověké postupy a moderní technologické možnosti, třinácté století s jednadvacátým. Poprvé jsme kopli do země před deseti lety, ale čistá práce by se dala smrsknout na pět až šest let,“ uvedl stavbyvedoucí David Šebesta. Kapli budoval podruhé. „Sakrální stavby vždy znamenaly vrchol architektury a ukázky řemesla své doby. Nechat je tady po sobě je pro mě velká čest," dodal.

Na chrám začali farníci spořit už v roce 1920, kdy vznikl Spolek pro stavbu nesvačilské kaple. Časem sesbírané peníze se ale za války rozkradly a ani komunistická éra myšlenkám na katolické chrámy nepřála. Až s moutnickým knězem se plány daly znovu do pohybu, tentokrát za pomoci farníků. „Spousta místních sem chodila pomáhat, nechali tu čas i energii, vybírali peníze, sháněli sponzory. Dary nám posílali lidé z celé republiky a podpora byla cítit v podstatě po celou dobu stavby,“ připomněl Strouhal.

Dřevěné lamely v interiéru jsou poseté jmény dárců a dobrodinců, kteří si jednotlivé části mohli adoptovat a na dílo přispět. Podpořil ji Jihomoravský kraj i obec. Peníze vybírala farnost také prostřednictvím platforem Hit Hit a Donio. V brněnské diecézi se jedná o dvanáctou kapli, která byla postavena v 21. století. Kromě ní vzniklo od roku 2000 v diecézi šest kostelů a další čtyři sakrální stavby jsou nyní v plánu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 106)