Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Spolek obnovil poutní místo Janovické poustevny, vysvěcení proběhne za týden

Kraje: Liberecký / / ČTK / 27. května 2024 10:35
Spolek obnovil poutní místo Janovické poustevny, vysvěcení proběhne za týden

Křížová cesta v Janovicích v Podještědí
Autor: Wikipedie.org / Zákupák / Creative Commons

Janovice v Podještědí (Liberecko) - Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) obnovil poutní místo Janovické poustevny u Janovic v Podještědí na Liberecku. Opět tam je křížová cesta s obrázky, vztyčený hlavní kříž i vyčištěná skalní kaplička. Litoměřický biskup Stanislav Přibyl obnovené poutní místo znovu vysvětí příští týden v sobotu odpoledne. V tiskové zprávě o tom informoval místopředseda výboru JJHS Michal Vinař.

Neobvykle členěnou poustevnu v borovém lese začali podle dochované pověsti budovat mniši Thomas a Valerian, kteří se zde usídlili v roce 1788. U skal si vybudovali srub a do pískovcových skal vytesali několik výklenků a místnosti pro svaté obrázky. „Mimo zbožnosti se věnovali léčení a výuce místních lidí. Když zemřeli, byli pohřbeni nedaleko poustevny. Na jejich počest byla k poustevnám v roce 1834 uspořádána první pouť, při které bylo místo i vysvěceno,“ uvedl Vinař.

Křížová cesta včetně jeskyně zde byla vybudována pravděpodobně po roce 1864 majitelem pozemku Antonem Rudolphem. „V roce 1912 bylo místo obnoveno, ale tradice poutí rychle slábla a definitivně se vytratila s vystěhováním většiny německy mluvících obyvatel Janovic. Místo upadlo v zapomnění, obrázky zmizely nebo byly zničeny,“ uvedl Vinař. Až na konci 20. století bylo podle něj toto místo vyčištěno, z části opraveno a doplněno o prostou Kalvárii s dřevěným křížem. „I na ní však zub času zapracoval, kříž spadl, obrázky křížové cesty se rozpadly,“ dodal. Proto členové spolku toto poutní místo letos na jaře opět opravili. Pomáhali jim v tom studenti dvou středních škol v Liberci a Vendula Císařovská, jež je autorkou obrázků křížové cesty, která je v originále umístěná v kostele sv. Jakuba v Bořejově na Českolipsku.

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)