Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku usnadňuje nová cesta

Kraje: Zlínský / / ČTK / 10. června 2024 9:59
Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku usnadňuje nová cesta

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně
Autor: Wikipedia.org / Jitka Erbenová / Creative Commons

Chvalčov (Kroměřížsko) - Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku usnadňuje nová cesta. Vede od točny autobusů po jižním svahu až po zpevněnou plochu u poutního domu číslo tři, kde stavbaři vybudovali také parkoviště pro 45 osobních automobilů a tři stání pro autobusy. Uvedl to v tiskové zprávě Jan Vandík z oddělení komunikace a vnějších vztahů Zlínského kraje.

Lidé nově nemusejí k bazilice Nanebevzetí Panny Marie stoupat pouze po schodišti, ale mohou využít i snadnější trasu po nové cestě. Dosavadní příjezdová cesta pro auta, která vede zleva podél části křížové cesty, se v budoucnu změní na klidovou zónu.

Upravená je také autobusová točna, přibyly nové chodníky a asfaltové plochy. „Velká, neméně důležitá část stavby, se odehrávala pod povrchem parkoviště, v zemi. Bylo potřebné zrekonstruovat a doplnit kanalizační řad, elektrorozvody, sdělovací kabely,“ uvedl už dříve předseda Matice svatohostýnské Josef Tkadlec.

Do vylepšení infrastruktury investovala Matice Svatohostýnská s podporou Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého a duchovní správy na Svatém Hostýně za dva roky více než 40 milionů korun. „Nemalou částkou pak přispěli také lidé ve veřejné sbírce,“ uvedl Vandík.

Práce na Svatém Hostýně tím však nekončí. „V plánu je dál vybudování a úprava dalších parkovacích ploch, úprava prostoru před bazilikou a rekonstrukce stávající příjezdové cesty pro auta k bazilice, která se promění v pěší zónu,“ doplnil Vandík.

Posvátný vrch Svatý Hostýn patří spolu s Velehradem na Uherskohradišťsku k nejnavštěvovanějším poutním místům na Moravě. Místo je také známé tím, že se tam každoročně koná řada konfesních poutí, které Matice svatohostýnská pořádá ve spolupráci s různými spolky a dalšími organizacemi. Ročně jsou jich desítky.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)