Ústí nad Labem/Roudnice – Provádění symfonicko-vokálních skladeb Miloše Boka, na nichž se podílí často i více než sto účinkujících, se stalo v severočeských chrámech již mnohaletou tradicí. Také letos připravilo Umělecké sdružení Elgar spolu s místními farními úřady dvě velká provedení na tento víkend.
V sobotu 25. června od 19:30 hod. si budou moci posluchači vyslechnout v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem známou Missu solemnis pro sóla, smíšený sbor, varhany a orchestr, která byla provedena v kostelích litoměřické diecéze za téměř dvacet let desetkrát, Missu brevis Fis dur pro sólový soprán, dětský sbor, varhany a orchestr, která zde bude koncertně provedena teprve poprvé, stejně jako část Očistec z nového oratoria Svatá Zdislava. V neděli zazní Missa brevis Fis dur při mši svaté od 10:00 hod. v kostele Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem. Účinkovat budou sólisté, Ústecký dětský sbor, Karlovarský pěvecký sbor a orchestr Čeští symfoničtí sólisté za řízení autora.
Působení Miloše Boka je velmi úzce spjato se severními Čechami, především pak s bohosudovskou bazilikou, kde v roce 1986 jako student konzervatoře představil přes odpor státních orgánů i školy své první velké dílo Missu solemnis. Dílo, které tehdy provedli Bokovi spolužáci z pražské konzervatoře, se mohlo uskutečnit také díky pomoci tehdejšího administrátora P. Josefa Cukra SJ, který je velkým Bokovým příznivcem a podporovatelem. Do bohosudovské baziliky se Bok v následujících letech ještě mnohokráte vrátil, naposledy v loňském roce, kdy zde byla pořízena nahrávka posledního CD, na kterém je studiově natočena mj. právě i Missa brevis Fis dur.
CD Miloše Boka lze objednat zde.

