Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Stín StB nad církví – dnešní LN se věnují tématu, které otevřel Magazín ChristNet

Archiv zpráv / juml / Vlastní zpráva / 30. listopadu 2006 1:00

Praha - Dnešní Lidové noviny se ve svém hlavním článku na první straně věnují tématu spolupracovníků StB mezi katolickými kněžími a tomuto problému věnují i celou třetí stranu.

Toto téma nastolil Magazín ChristNet spolu s Mladou frontou Dnes 6. října, kdy náš magazín uveřejnil dopis desítek katolických aktivistů „Voláme po pokání, smíření a odpuštění“ a současně vyšel v MfD článek Marie Rút Křížkové „Církev: Nejasno kolem agentů

Tématu se Magazín ChristNet dále věnoval ve dvoudílném rozhovoru s Marií Rút Křížkovou.

Lidové noviny požádaly kardinála Miloslava Vlka, aby se vyjádřil k problematice spolupracovníků StB mezi kněžími. Český primas však odmítl odpovědět na všechny otázky, které mu v této souvislosti LN položily. „Můžete říct, že jste nám dali prostor, ale že jsme ten prostor nevyužili,“ řekl listu Vlk. LN tak získaly podobnou zkušenost jako Magazín ChristNet, jemuž se ani přes opakovanou několikadenní snahu nepodařilo získat žádné stanovisko či vyjádření kardinála Vlka k výše zmíněnému otevřenému dopisu katolických aktivistů. Později Arcibiskupství pražské na svých webových stránkách pouze odkázalo na dokumenty o lustracích z roku 1992. Zároveň bylo přislíbeno aktuální vyjádření k této problematice (12. 10.), to však do dnešního dne (30.11) nebylo vydáno.

Historik Petr Blažek v LN odhaduje, že s komunistickou StB u nás spolupracoval – podobně jako v Polsku – každý dvanáctý kněz. Aleš Opatrný z Pastoračního střediska pražské arcidiecéze mluví o nižším počtu, asi o 2%.

LN se dále věnují případu dnešního biskupa Františka Václava Lobkowicze. Tímto tématem, včetně zveřejnění dokumentů StB, se náš magazín bude zabývat příští týden.

Více v LN

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)