Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Shrnutí: Arcibiskup pražský Dominik Duka, den první

Archiv zpráv / juml / ČTK / 13. února 2010 1:00

Hradec Králové/Praha - Dominik Duka, který vystřídá v úřadu pražského arcibiskupa a českého katolického primase Miloslava Vlka, se chce nejdřív seznámit s prací svého předchůdce. Například na otázky majetkového vyrovnání vztahu církví a státu je podle něj brzy, řekl dnes novinářům krátce po svém oficiálním jmenování. Podotkl však, že toto téma je jeho "životní evergreen".

   

 "Do jisté míry se to dotýká nevyřešených bodů, které musí řešit zejména vláda České republiky a český stát. Ta nevyřešená situace blokuje rozvoj obcí, měst a krajů. Chceme takovou dohodu, která by byla ku prospěchu celé společnosti, a tím pádem ku prospěchu církví a náboženských společností," uvedl Duka.

    Nově jmenovaný arcibiskup doufá, že napomůže k mezinárodní smlouvě Česka a Vatikánu i k nedořešenému vlastnictví katedrály svatého Víta. Nicméně podotkl, že je jen jednou z mnoha osob, které se na těchto otázkách podílí. "Já věřím, že se to dořeší ke spokojenosti všech. Bude záležet na těch procesech, které jsou nastartovány," řekl Duka k tématu katedrály.

Církev by se podle něj měla obracet na mladší generaci, vést odvážný a otevřený dialog, jak to již potvrdil plenární sněm v roce 2005.

  

Duku papež Jan Pavel II. jmenoval biskupem královéhradecké diecéze v roce 1998. Odchází tedy po více než 11 letech. Scházet mu prý bude hradecké panorama, jeho spolupracovníci z arcibiskupství a například i tamní univerzity. "Jsem Hradečák a jsem občanem tohoto města. Doufám, že Praha bude také takto otevřená," řekl Duka, který převezme úřad do dvou měsíců.

 

Vlk dnes uvedl na svém webu, že s Dukou už hovořil, aby se dohodli na dalších krocích při převzetí vedení arcidiecéze. Současně mu popřál věrnost věřících i kněží, plodné navazování nových kontaktů, získávání nových spolupracovníků a radost z úspěšné práce.

 

Blahopřání Dukovi vzkázal i předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který byl spolu s Dukou a litoměřickým biskupem Janem Baxantem dlouho označován za nejvážnější kandidáty na pražského arcibiskupa. "Úkol, který ho čeká, je náročný," uvedl dnes v písemném vyjádření.

 

   Baxant připomněl, že s Dukou společně studoval v litoměřickém kněžském semináři, proto jej těší, že je novým pražským arcibiskupem právě on. V prohlášení na webu litoměřického biskupství napsal, že volbu Benedikta XVI. považuje za šťastnou a má z ní upřímnou radost.

 

Obrovskou radost Dukovo jmenování udělalo i exprezidentovi Václavu Havlovi. Věří, že katolická církev v čele s Dukou vstoupí do nové fáze "svého bohatého života a s ní i celý duchovní život v naší zemi, který potřebuje nových impulzů jak sůl". V dopise Dukovi proto popřál "mnoho úspěchů v nelehké práci".

  Jmenování nového arcibiskupa přivítal také prezident Václav Klaus i představitelé politických stran. Předseda ČSSD Jiří Paroubek však v této souvislosti připomněl i otázku majetkového vypořádání státu s církvemi. "Očekávám, že nový primas český Dominik Duka bude zachovávat větší apolitičnost tohoto úřadu a v otázce církevních restitucí bude dbát především na ekonomickou situaci naší země a všech jejích občanů," napsal Paroubek v prohlášení zaslaném ČTK.

 

Předseda ODS Mirek Topolánek naproti tomu věří, že se Duka zasadí o duchovní rozvoj české společnosti, která podle Topolánka prochází krizí. "Jak jsem měl dosud možnost poznat vaše působení v církvi i ve společnosti, jsem přesvědčen, že pro tuto roli máte ty nejlepší předpoklady," napsal Dukovi Topolánek v blahopřejném dopise. Předseda lidovců Cyril Svoboda pak připomněl, že Duka jako člověk prošel velkými zkouškami. "Je zkušeným biskupem a navíc dokáže komunikovat s lidmi napříč politickým spektrem," řekl ČTK.

 

Katolíkům poblahopřáli ke jmenování nového pražského arcibiskupa i brněnští muslimové. "Pevně věříme, že vzájemné vztahy mezi českými muslimy a katolíky se pod jeho vedením zlepší a umožní rozvíjet pozitivní spolupráci a mezináboženský dialog," napsal v prohlášení zaslaném ČTK Lukáš Lhoťan, mluvčí Libertas Independent Agency, která sdružuje muslimy a jejich přátele.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
4%
 
spíše ne
5%
 
ne
27%
 
(Počet hlasů celkem: 311)