Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Španělská vláda zřídí fond pro oběti sexuálního zneužívání církevními činiteli

Ze světa / / ČTK / 25. dubna 2024 21:59
Španělská vláda zřídí fond pro oběti sexuálního zneužívání církevními činiteli

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Giuseppe Milo / Creative commons

Madrid - Španělsko zřídí fond na odškodnění přibližně 440.000 obětí sexuálního zneužívání, jehož se po desetiletí dopouštěli katoličtí duchovní, učitelé a pracovníci církve. Z velké části bude financován katolickou církví. Oznámil to španělský ministr spravedlnosti Félix Bolaňos, informovala agentura Reuters.

Odhad počtu obětí vychází z říjnové zprávy španělského ombudsmana Ángela Gabilonda. Z ní na základě průzkumu mezi 8000 osobami vyplývá, že zhruba jedno procento Španělů zažilo v církevním prostředí sexuální zneužití, když jim bylo méně než 18 let. Zpráva ombudsmana doporučila španělské vládě, aby zřídila státní fond, a vyčetla katolické církvi nedostatečnou spolupráci.

Ministr Bolaňos novinářům řekl, že církev, která měla velký vliv na španělskou společnost a politiku až do konce pravicové diktatury v 70. letech 20. století, se po desetiletí nedokázala vypořádat s výzvami k odškodnění obětí a na výsledky zprávy reaguje diecéze od diecéze jinak.

„Chceme na zprávu zareagovat založením fondu a splatit tak dluh, který naše společnost obětem sexuálního obtěžování v církvi dluží. Pokusíme se napravit škody, případně předejít dalším takovým incidentům,“ řekl ministr spravedlnosti.

Vládní program, který má fungovat do roku 2027, předpokládá, že by církev měla zaplatit celé odškodnění nebo jeho podstatnou část a nabídnout další kroky k symbolickému odškodnění. Bolaňos uvedl, že jeho ministerstvo bude s biskupy jednat o příspěvku církve do fondu. Podle něj je katolická církev ochotna spolupracovat.

Ministr spravedlnosti rovněž uvedl, že nezávislý odborný orgán bude zkoumat i případy sexuálního zneužívání, jejichž pachatel zemřel, nebo které byly promlčeny nebo se nikdy nedostaly k soudu.

Španělská vláda rovněž plánuje uspořádat veřejnou akci s oběťmi a jejich příbuznými, na níž by jménem státu nabídla „symbolické odškodnění“.

V sousedním Portugalsku církev tento měsíc oznámila, že bude odškodňovat oběti případ od případu, což vyvolalo kritiku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)