Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Aktuálně: Církevní restituce krok od schválení sněmovnou

Archiv zpráv / juml / ČTK / 6. června 2012 2:00
Praha - Vládní návrh na majetkové vyrovnání státu s církvemi je po dnešní téměř pětihodinové debatě ve sněmovně krok od schválení. ČSSD spolu s VV navrhly zrušit finanční náhradu církvím za nevydané nemovitosti a vracet jen majetek, který církve nejen vlastnily, ale také užívaly. Komunisté neprosadili ani vrácení zákona k přepracování, ani k novému projednání ve výborech, chtějí normu zamítnout.

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) ale předem podpořila jen upřesnění, podle něhož by církve musely prokázat, že jim majetek patřil, jak to prosadila ODS ve sněmovním ústavně právním výboru.

Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun, navýšenou o inflaci, během příštích 30 let, přičemž stát přestane církvím hradit například platy duchovních.

Návrh, který vychází z předloňské dohody státu se 17 českými církvemi, podle vlády řeší majetkové křivdy spáchané komunistickým režimem na církvích a náboženských společnostech po roce 1948. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít příští rok a trvat 17 let.

VV a ČSSD navrhly v zákoně také zrušit osvobození církví od daní z příjmů a z převodu nemovitosti v případě vráceného majetku. Účelem zákona podle předsedkyně poslanců VV Kateřiny Klasnové není, aby církve majetek "obratem ruky" prodaly. Neoprávněné nároky církví chtějí VV pokutovat. ČSSD chce navíc uzákonit, aby církve musely vrácený majetek alespoň po určitý čas užívat. Odpůrcům vládní předlohy také vadí, že v zákoně není uveden seznam vraceného majetku. Církve by podle nich prý mohly dostat i majetek, o který přišly před komunistickým převratem.

Hanáková to ale odmítla. Zdůraznila, že církve budou mít rok na to, aby o majetek požádaly, a jeho vlastnictví po 25. únoru 1948 budou muset doložit nejen výpisem z pozemkových knih. Zároveň budou muset prokázat, že o majetek byly připraveny komunistickým režimem. ČSSD chce podle předsedy jejích poslanců Jeronýma Tejce zabránit církvím v tom, aby o nevydaný majetek mohly usilovat v soudních sporech. Ladislav Šincl (KSČM) navrhl normu přejmenovat na "zákon o daru církvím". Sněmovna bude o zákonu rozhodovat pravděpodobně příští týden.

Zákon je podle vlády nezbytný s ohledem na předloňský verdikt Ústavního soudu. Bez jeho přijetí by církve mohly začít žádat o vrácení majetku soudní cestou nejen stát. Na zákon čekají také obce, jimž má odblokovat nakládání s nemovitostmi.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
24%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
51%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
16%
 
(Počet hlasů celkem: 90)