Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Klášter dominikánů chce soudně vymoci zámeček v Řevnicích

Archiv zpráv / juml / ČTK / 19. prosince 2012 1:00
Praha - Klášter dominikánů v Praze se rozhodl soudně vymáhat nárok na vrácení zámečku ve středočeských Řevnicích. Město Řevnice si spornou nemovitost nechalo zapsat na základě restitučního zákona pro obce z roku 1991, což je značně problematické, neboť ji prý nikdy nevlastnilo. Klášter to dnes sdělil ČTK. Vyjádření radnice se ČTK nepodařilo získat.

Kromě sporného zámečku bude klášter nárokovat pozemky v Řevnicích, na které se vztahuje nově přijatý zákon o církevních restitucích.

Dominikáni uvádějí, že oficiálně je zámeček majetkem kláštera, jak podle nich dokazuje i úřední záznam. "Klášter dominikánů v Praze se rozhodl domáhat svého práva ke zmíněnému zámečku. Kromě sporného zámečku bude klášter v Řevnicích nárokovat pozemky, na které se vztahuje nově přijatý zákon," uvedl ekonom kláštera Pio Oláh.

Informoval, že zámeček v Řevnicích byl jako součást statku majetkem pražských dominikánů od roku 1896 a sloužil především jako správní budova a pro letní pobyty studentů řádu. Za 2. světové války tam dominikáni přesunuli z Prahy internát, který vedli, aby chránili středoškolské studenty před nebezpečím. Dokonce i po násilném zabrání klášterů v roce 1950 zůstal zámeček oficiálně majetkem kláštera, jak dokazuje úřední záznam, tvrdí.

Podstata sporu podle dominikánů spočívá v rozdílném chápání dvou restitučních právních předpisů, a to restitučního zákona ve prospěch obcí z roku 1991 a nové normy ve prospěch církví z letošního roku.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 755)