Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Betlémské světlo dorazilo do katedrály sv. Víta v Praze

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 21. prosince 2012 1:00

Praha - Dvanáct malých skautů a skautek přineslo dnes odpoledne do katedrály sv. Víta na Pražském hradě Betlémské světlo. Převzal je od nich pražský biskup Václav Malý, který jím rozžal svíci, z níž si své svíčky posléze zapálili například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda. Své svíčky si teď mohou do svatovítského chrámu a později i na jiná místa v hlavním městě přijít zapálit i další lidé a nechat si je jako připomínku na blížící se Vánoce hořet ve svých domovech.

Jeden z novodobých symbolů Vánoc pochází z Betléma, tedy místa, kde se podle bible narodil Ježíš Kristus. "Není to jakékoliv světlo, ale je to světlo, které upomíná na velikou postavu lidských dějin," řekl po zapálení chrámové svíce Malý, který vyjádřil přání, aby se lidé světla nebáli a dovedli vykročit dopředu.

Schwarzenberg poděkoval skautům za to, že přivezli Betlémské světlo, které do Prahy doputovalo přes Vídeň a Brno. Doufá, že to světlo osvítí nejenom přítomné kostele, nýbrž celý národ. Svoboda ocenil skauty za ochotu dělat něco pro druhé ve světě, který trpí ztrátou hodnot. Dává to podle něj naději do budoucna.

Brněnští skauti dovezli Betlémské světlo z rakouské metropole poprvé v roce 1994, tradice však vznikla už v roce 1990, kdy je přebírali od exilových skautů na hranicích s Rakouskem. Světlo má připomínat především duchovní rozměr Vánoc. Tradice jeho šíření vznikla v Rakousku v roce 1986. Původně šlo o charitativní počin na podporu nevidomých a slabozrakých dětí. Do Betléma je každý rok pro plamínek vyslán chlapec nebo dívka, kteří vykonali něco dobrého, letecky je dopraví do Vídně a potom se světlo šíří do celého světa.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)