Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Plzni bude v chodníku vidět, kudy vedla stěna cenného kostela

Kultura / vlu / ČTK / 17. července 2013 17:06

Plzeň - Lidé v Plzni by mohli už za několik měsíců při průchodu lokalitou U Zvonu v centru města vidět, kudy vedlo obvodní zdivo historicky cenného špitálního kostela. Jedna stěna kostela svaté Máří Magdalény ze začátku 14. století, který byl nedávno prohlášen kulturní památkou, má být vyznačena v novém chodníku. Vznikne v souvislosti s přeložkou tramvajové trati. ČTK o tom řekl archeolog Západočeského muzea Jiří Orna.

"Na Plzeň je to něco až téměř revolučního, něco, co tu dosud chybí. V zahraničí bývá vyznačení základů staveb, které v místě v minulosti stály, hodně časté, Plzeň to zatím nemá," uvedl.

S proznačením počítá projekt přeložky tramvajové trati, s nímž by se mělo začít na podzim. Chodník vznikne v části, která nezasáhne do případné stavby galerie. Oblast U Zvonu je určena pro novou budovu Západočeské galerie, v níž by byla stálá expozice, na realizaci dosud ale chybí peníze.

Archeologové na volném prostranství zatím udělali dva výzkumy. Zjistili, že zbytky kostela se v některých místech nachází i jen 20 centimetrů pod povrchem. Podle odborníků jde o velký unikát pro Plzeň, svůj význam má i v rámci ČR. "Je jednou z prvních neobytných staveb založených po vzniku města, nachází se na předměstí, kde byla většina původní historické zástavby zničena," uvedl Orna.

Protože byl kolem kostela hřbitov, čekají archeologové na projekt přeložky, tedy zda výkopové práce zasáhnou do míst, kde by mohly být zachovány hroby. Současně zpracovávají množství nálezů a informací z výzkumu, veřejnosti chtějí špitální areál s kostelem zrušený za reforem Josefa II. detailně představit za dva roky pomocí velké výstavy a také publikace. "Pokud by se začala stavět galerie, udělal by se archeologický průzkum zbytku lokality," dodal Orna.

Podle hejtmanova náměstka Jiřího Stručka bude Plzeňský kraj jako investor nového objektu galerie pro ni dál hledat vhodné vícezdrojové financování. "A to s důrazem na dotace EU v novém programovém období," uvedl náměstek. Jen ze svého vlastního rozpočtu kraj budovu, která má od dubna územní rozhodnutí, stavět nebude.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)