Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Intronizace nového trnavského arcibiskupa Orosche se zúčastní také královehradecký biskup Vokál

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 28. srpna 2013 21:36
Intronizace nového trnavského arcibiskupa Orosche se zúčastní také královehradecký biskup Vokál

Královehradecký biskup Jan Vokál
Autor: Wikipedia.org / Vít Luštinec / Creative Commons

Hradec Králové/Trnava - Pátečního slavnostního uvedení Jána Orosche v katedrále sv. Jana Křitele do funkce trnavského arcibiskupa se zúčastní i hradecký biskup Jan Vokál a generální vikář Josef Socha, uvedl to tiskový mluvčí královehradecké diecéze Petr Suchomel.

Orosch, kterého letos v červenci jmenoval papež František místo odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka, se stane teprve třetím arcibiskupem v historii trnavské diecéze.

Šedesátiletý Orosch byl vedením arcidiecéze dočasně pověřen Vatikánem už po sesazení Bezáka loni v červenci. Nový arcibiskup byl vysvěcen za kněze v roce 1976. Působil v různých regionech země a před devíti lety se stal biskupem. 

Nucený odchod Bezáka z trnavské arcidiecéze vyvolal na Slovensku kritiku řady věřících. Příznivci oblíbeného duchovního na protest proti rozhodnutí předchozího papeže Benedikta XVI. organizovali demonstrace a sepisovali petice a v aktivitách na jeho podporu pokračují i za současného pontifikátu. Aktuálně připravují ve všech českých a většině slovenských diecézích setkání s biskupy, chtějí tak zahájit dialog o tom, jak společně přispět k očištění jména arcibiskupa Bezáka.

Orosch si dal za cíl diecézi sjednotit. "My jsme se už několikrát (s arcibiskupem Bezákem pozn. red.) setkali, on ví, že jsem mu řekl, že arcidiecéze i arcibiskupství jsou pro něho stále otevřené," uvedl pro deník Sme.sk.

Bezák přišel o vysokou církevní funkci po vizitaci z Vatikánu. Na veřejnosti se objevily dotazy vatikánské Kongregace pro biskupy týkající se 11 důvodů pro jeho odvolání. Sám Bezák tvrdí, že důvody svého odvolání dodnes nezná, provinění vůči církvi popřel.

Ve Vatikánu se za emeritního arcibiskupa v nedávné době přimlouval kardinál Dominik Duka, který v rozhovoru pro Christnet.cz uvedl, že Bezák nebyl odvolaný pro morální delikt.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)