Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Manželé - husitští faráři - se 20 let soudí se svou církví

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 24. září 2013 19:55
Manželé - husitští faráři - se 20 let soudí se svou církví

Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta
Autor: Wikipedia.org / Vojtěch Basl / Wikimedia Commons

Praha - Už 20 let trvá spor mezi manžely Dudovými a Církví československou husitskou, v níž kdysi působili jako duchovní. O svá místa přišli poté, co v roce 1993 vystoupili proti poměrům v církvi. Eva a Zdeněk Dudovi ale tvrdí, že služební poměr nikdy právoplatně neskončil a že jim církev nevydala náležité dokumenty. Kvůli tomu zůstali patové situaci - bez dokladů o skončení služby si nemohli najít jinou práci, neměli žádný příjem.

Sporem se už zabývaly soudy všech stupňů. Klíčové je zejména rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2011, podle kterého soudy nemohou rozhodovat o trvání služebního poměru duchovních, protože by tím zasáhly do vnitřních poměrů v církvi. Letos v létě v kauze znovu rozhodoval Nejvyšší soud, který spor vrátil Městskému soudu v Praze. Ten nyní pravděpodobně žalobu o určení trvání služebního poměru zamítne.

Soudní spor však možná bude mít další dějství. Právnička Dudových Jana Bendová Marušková ČTK sdělila, že v úvahu po rozhodnutí Městského soudu teoreticky připadá další ústavní stížnost, v tomto případě již třetí. "O smírné řešení věci se manželé Dudovi pokoušeli několikrát, avšak bezvýsledně," uvedla advokátka. Oproti názoru Ústavního soudu nadále staví starší verdikty Nejvyššího soudu a Městského soudu v Praze, podle kterých justice za určitých okolností trvání služebního poměru přezkoumávat může.

Zároveň trvá také spor o náhradu škody. Církev ji údajně způsobila Dudovým tím, že jim 20 let nepřidělovala žádnou práci. Církev podle advokátky nedoložila žádná relevantní rozhodnutí o ukončení služebního poměru Dudových dle církevních předpisů, dokonce nesdělila ani konkrétní datum. "Bohužel přes tyto skutečnosti Obvodní soud pro Prahu 6 žalobu o náhradu škody nepravomocně zamítl. Čekáme na písemné vyhotovení rozsudku," uvedla Bendová Marušková.

Podle Evy Dudové, která nyní věnuje většinu času péči o nemocného manžela, má spor s husitskou církví širší dosah a týká se v podstatě všech duchovních. "Je tady nebezpečí, že se církve můžou chovat jako sekty, kde neplatí řády, ale rozhoduje o vás jeden člověk bez možnosti odvolání," řekla Dudová s poukazem na názor ústavních soudců, podle nichž soudy nemají pravomoc vstupovat do dění uvnitř církví. Patová situace, v níž se manželé ocitli, měla podle Dudové zcela zásadní vliv na jejich život. Nemohli se realizovat v jiném zaměstnání, museli rozprodat majetek. Hmotná škoda se prý pohybuje v řádu milionů korun.

Celý případ má kořeny v roce 1993, kdy začali Dudovi působit jako faráři ve farnostech na Českobudějovicku. Kritizovali vedení církve, požadovali zprůhlednění hospodaření a uplatnění lustračního zákona. V roce 1993 s nimi biskup rozvázal služební poměr, podle Dudových se tak stalo v hrubém rozporu s církevními předpisy a bez předepsané procedury.

Tiskové středisko Církve československé husitské dotaz ČTK ohledně sporu s Dudovými nezodpovědělo.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)