Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Česká televize bude živě přenášet půlnoční z katedrály v Ostravě

Kultura / vlu / ČTK / 21. prosince 2013 10:34
Česká televize bude živě přenášet půlnoční z katedrály v Ostravě

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Ostrava - Česká televize bude letos živě přenášet půlnoční mši z katedrály Božského Spasitele v Ostravě. Celebrovat ji bude ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Na obrazovkách programu ČT2 se interiér chrámu objeví přesně o půlnoci. ČTK to dnes řekla mluvčí ostravského studia České televize Jolanda Pilařová.

"Půlnoc Štědrého večera sbližuje ve svátečním souznění věřící celého světa a je slavena za velkého zájmu veřejnosti. V katedrále Božského Spasitele ji v tomto roce bude kromě biskupa slavit i farář Jan Plaček. Obřad hudbou doprovodí varhaník Lukáš Kubenka, který rovněž diriguje Vokálně instrumentální sdružení při ostravské katedrále," řekla.

Katedrála v centru Ostravy je hlavním chrámem v sídle biskupa a je v ní umístěn biskupský trůn. Chrám byl vystavěn v letech 1883 až 1889 a je po velehradské bazilice druhým největším kostelem na Moravě. Vnitřní prostor může pojmout až čtyři tisíce věřících. Od roku 1996, kdy byla ustanovena diecéze, je katedrálou ostravsko-opavského biskupství. Půlnoční mši odtud Česká televize vysílala naposledy v roce 1998.

Při zajišťování vysílání živého přenosu štědrovečerní půlnoční mše se pravidelně střídají všechna studia České televize - Praha, Brno a Ostrava. Ostravské studio tak na Vánoce vysílá každé tři roky. "V roce 2004 jsme vysílali půlnoční z kostela Navštívení panny Marie v Zábřehu. O tři roky později pak z nově vybudovaného kostela Svatého Ducha," řekla Pilařová. V roce 2010 se vysílalo ze Staré Bělé na Ostravsku.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 743)