Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Památkou roku 2013 se stal kostel svaté Kateřiny ve Štramberku–Tamovicích

Domácí zpravodajství / MiH / Doo.cz / 9. dubna 2014 22:48
Památkou roku 2013 se stal kostel svaté Kateřiny ve Štramberku–Tamovicích

Kostel sv. Kateřiny ve Štamberku
Autor: David Dominik / se svolením autora

Ostrava - Památkou roku 2013 se stal kostel svaté Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích. Do finále prvního ročníku soutěže se probojovalo třináct památek z celé České republiky. Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ocenilo obnovu kostelíka během konference, která zasedala ve čtvrtek 3. dubna v Písku. Komisi zaujala příkladná symbióza využití cenné památky po obnově, spojení duchovní činnosti s dalším společenským využitím.

Slavnostního předání ceny včetně pamětní desky a finanční odměny ve výši sto tisíc korun se zúčastnila projektová manažerka ostravsko-opavského biskupství Dagmar Jiskrová. „Pro farnost je toto ocenění velkou poctou, na kterém se podílela řada lidí, a nezastupitelnou roli hrají dobrovolníci z farnosti, kteří zajišťují návštěvnický provoz. První turistickou sezonu má kostel již úspěšně za sebou, během roku se zde uskutečnila řada koncertů, pravidelně zde koncertuje novojičínský Ondrášek a od letošního roku zde zájemci mohou vstoupit také do svazku manželského,“ uvedla Dagmar Jiskrová.

O vzácné kulturní památce, která stojí nedaleko turisty hojně navštěvovaného Štramberku, však mnoho lidí neví. „Kostel sv. Kateřiny se střechou a ohradní zdí krytou šindelem stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí. Od roku 1935 kostelík chátral. V roce 2011 se podařilo získat dotaci z EU na spolufinancování oprav,“ popsala Dagmar Jiskrová vítěznou památku a současně pozvala k její návštěvě. „Všichni lidé jsou zváni, aby se zastavili a načerpali něco, z nezapomenutelné atmosféry tohoto místa,“ dodala Dagmar Jiskrová.

Více informací o návštěvnickém provozu a plánovaných akcích se zájemci dozví na webových stránkách farnosti www.svata-katerina.cz.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Bude nová vláda vstřícnější k postojům křesťanů?
Ano
65%
 
Spíše ano
9%
 
Ne
18%
 
Spíše ne
7%
 
(Počet hlasů celkem: 121)