Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Do věže Svatovítské katedrály se vrací opravený hodinový stroj z doby Rudolfa II.

Domácí zpravodajství / MiH / Apha.cz / 25. června 2014 20:06
Do věže Svatovítské katedrály se vrací opravený hodinový stroj z doby Rudolfa II.

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze
Autor: Wikipedia.org / Steve Collis / Creative Commons

Praha - Největší část originálního hodinového stroje se včera vrátila na jižní věž katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Další části budou postupně kompletovány. Správa Pražského hradu nechala hodinový stroj opravit při příležitosti 670. výročí založení pražské katedrály.

Samotné hodiny z jižní věže mají dlouhou historii. Do Čech se dostaly v roce 1587, tedy v době vlády Rudolfa II. Do Litoměřic připluly po Labi a potom pokračovaly povozy do Prahy. Vznikly v dílně magdeburského hodináře Hanse Bechlera. Během 425 let prošly mnohými opravami. Mají dva ciferníky. Vrchní ukazuje hodiny, spodní čtvrthodiny. Jejich mechanismus je jedním z největších v Evropě.

Dva rámy stroje - každý o váze 85 kilogramů - musel vyzvednout do okna se zlacenou mříží mobilní jeřáb. Ostatní součásti budou vyneseny do věže ručně. Rekonstrukce, kterou prováděl restaurátor Petr Skála, měla za úkol především odstranit nečistoty. Hodiny na jižní věži chrámu svatého Víta by měly začít odměřovat čas po skoro dvouleté pauze na začátku letošního srpna. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)