Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Šabatová žádá změnu školního řádu kvůli muslimským šátkům

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 1. října 2014 16:55
Šabatová žádá změnu školního řádu kvůli muslimským šátkům

Ilustrační foto - Irácká dívka s hidžábem
Autor: Wikipedia.org / Christiaan Briggs / Wikimedia Commons

Praha - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová požaduje další změnu školního řádu ve Střední zdravotnické škole v Praze 10, kterou loni na podzim opustily dvě muslimské dívky kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb. Ředitelka dotčené školy Ivanka Kohoutová ČTK řekla, že školské radě žádný návrh na změnu školního řádu nyní předkládat nebude.

Studentka ze Somálska se kvůli tomu, že nemohla do školy chodit v šátku zahalujícím vlasy a krk, obrátila na ombudsmanku. Ta se postavila na její stranu a dospěla k závěru, že škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek.

Ve čtvrtek Šabatová zaslala ředitelce dopis, v němž ji žádá, aby jí do sedmi dnů sdělila, zda školské radě předložila návrh na úpravu školního řádu. Jinak to prý bude považovat za nevyslyšení svého doporučení k odstranění diskriminačního jednání.

"Současná právní úprava je dostačující a nesouhlasím s tím, abychom více zasahovali do interních dokumentů škol, jakými školní řády jsou. Není možné školství neustále měnit na základě jednoho nebo dvou případů. Podle zpráv, které mám, školy postupovaly v souladu se současným právním řádem," uvedl k případu ministr školství Marcel Chládek.

Školská rada přitom už v květnu školní řád upravila. Pokrývku hlavy sice ani teď nepovoluje, dává však ředitelce možnost udělit výjimku z náboženských důvodů. "Ta změna je pro paní ombudsmanku stejně nedostatečná, ale její návrh zase podle mého názoru není dostatečně použitelný v praxi," řekla dnes ČTK ředitelka. Neplánuje, že by radě nyní nějaký návrh předložila.

Ředitelčin právník Oldřich Choděra ombudsmanku v odpovědi na její žádost upozornil, že tímto krokem podle něj překračuje své pravomoci. Její dopis má totiž charakter příkazu, nikoliv doporučení, která má úřad veřejného ochránce práv vydávat. Ombudsman by navíc svá doporučení měl adresovat úřadům veřejné správy, což škola podle Choděry není. Právník také poukázal na to, že postoj veřejnosti není jednoznačný.

Když se ředitelka v minulosti k případu vyjadřovala, tvrdila, že šátky v něm sehrály zástupnou školy. Dívky nebyly ze školy vyloučeny, ale zanechaly studia na vlastní žádost. Navíc prý škole nedodaly požadované doklady, tedy povolení k pobytu v Česku a doklad o absolvovaném základním vzdělání.

Případ vyvolal debatu ohledně práva muslimek nosit v českých školách šátky také v politických kruzích. Prezident Miloš Zeman to glosoval, že to "začíná šátkem a končí burkou". Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že to obecně nepovažuje za problém, ale v případě těchto studentek zdravotnické školy se musí brát v úvahu také jejich bezpečnost. Opačný názor než ombudsmanka vyjádřil její zástupce Stanislav Křeček.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 83)