Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Biskupství českobudějovické zatím v rámci restitucí uspělo s 20 procenty žádostí

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 22. listopadu 2014 17:29
Biskupství českobudějovické zatím v rámci restitucí uspělo s 20 procenty žádostí

Ilustrační foto: katedrála svatého Mikuláše s Černou věží a kaplí Smrtelných úzkostí Páně v Českých Budějovicích
Autor: Wikipedia.org / Pavel Rychtecký / Creative Commons

České Budějovice - Biskupství českobudějovické zatím získalo od státu za rok a půl zhruba 20 procent restitučních žádostí. V lednu přitom doufalo v to, že by letos mohlo přebrat až 90 procent nárokovaného majetku. Zdlouhavá jednání při návratu restitucí způsobují řadu komplikací, řekl ČTK administrátor českobudějovické diecéze Adolf Pintíř. 

Problémy představují například pronájmy zemědělských pozemků. Peníze od nájemců stále inkasuje stát, ale jakmile půdu převezme biskupství, bude mu muset stát finance převést. "Nemůžeme zatím brát prostředky za něco, co nemáme. Ty pozemky nám sice de facto patří, ale stále jsme je nepřebrali," řekl Pintíř. 

Dodal, že jej tempo vyřizování restitučních nároků velmi zklamalo. Očekával, že celý proces bude pružnější a dynamičtější. Českobudějovická diecéze podala 250 výzev a zatím jich je vyřízeno 42. "Ostatní případy se staly předmětem správních řízení nebo soudních sporů," uvedl Pintíř. 

Biskupství českobudějovické zažádalo v restitucích zhruba o 7000 hektarů zemědělské půdy nebo lesů a také o řadu nemovitostí. Diecéze hodlá zemědělskou půdu pronajímat a v případě lesů je spravovat sama.  

Diecéze českobudějovická se nachází na území tří krajů. Kromě Jihočeského zasahuje také do Plzeňského kraje a na Vysočinu. Jeho rozloha činí 12.500 kilometrů čtverečních a má přes 350 farností. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 202)