Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Řád redemptoristů získal v restituci pozemky u kláštera u Králík

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 21. ledna 2015 14:32
Řád redemptoristů získal v restituci pozemky u kláštera u Králík

Letecký pohled na klášter
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Králíky (Orlickoústecko) - Pražská provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele, řád redemptoristů, získala od státu v rámci církevních restitucí 12 pozemků o celkové výměře 11.527 metrů čtverečních. Tvoří okolí Poutního domu v areálu kláštera Dolní Hedeč na Hoře Matky Boží, jenž stojí nad městem Králíky. Budova, která slouží k ubytování poutníků a turistů, patří redemptoristům, řekla dnes ČTK ředitelka královéhradeckého pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Hana Seidlová. "Vydávané pozemky tvoří celek právě s touto stavbou," dodala.

V okrese Ústí nad Orlicí požádali redemptoristé i o vydání dalších sedm pozemků v katastrálním území města Králíky o výměře asi 0,9 hektaru. "Tyto pozemky tvoří takzvanou křížovou cestu ke klášteru, nachází se na nich i památná alej a stavby kapliček," uvedla Seidlová. Vydány dosud nebyly, neboť bylo nutné zhotovit geometrický plán, kterým budou odděleny pozemky s komunikací ve vlastnictví města Králíky. Podle Seidlové by je řád mohl dostat v březnu nebo dubnu.

Klášter s kostelem postavený na přelomu 17. a 18. století patřil donedávna také řádu redemptoristů. V létě 2013 jej předali královéhradecké diecézi. V 50. letech 20. století komunisté poutní areál pro veřejnost uzavřeli a internovali zde vězně, mezi nimiž byli především redemptoristé, ale také jezuité a salesiáni. Pracovali zde a žili v nelidských podmínkách až do roku 1960, někteří až do roku 1965. Areál byl otevřen pro veřejnost roku 1968. Od roku 1990 spravovali poutní místo znovu redemptoristé a roku 1993 byl znovu otevřen i Poutní dům.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)