Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Litoměřické muzeum vystavuje nejstarší překlad Bible do češtiny

Kraje: Ústecký / juml / ČTK / 19. srpna 2015 9:48
Litoměřické muzeum vystavuje nejstarší překlad Bible do češtiny

Bible litoměřicko-třeboňská
Autor: Oblastní muzeum v Litoměřicích

Litoměřice - Litoměřické muzeum vystavuje nejstarší dochovaný překlad Bible do češtiny. Unikátní knižní památka z doby Jana Husa je napsána dvojím pravopisem. Bibli litoměřicko-třeboňskou si mohou návštěvníci prohlédnout ode dneška do konce srpna.

Knihu nechal pořídit blízký Husův přítel Petr Zmrzlík ze Svojšína a jeho manželka Anna z Frymburka, která navštěvovala Husova kázání. Do Litoměřic se dva ze tří svazků dostaly až v 18. století. Dnes jsou v majetku Biskupství litoměřického. "Veřejnost v podstatě nemá možnost knihu spatřit, proto je její vystavení tak výjimečné," řekla ČTK kurátorka Kristína Sedláčková.

První nejstarší českou Biblí byla drážďanská, která pocházela z období kolem roku 1360, ta ale byla zničena v minulém století. Litoměřicko-třeboňská tak prvenství převzala. Písař na závěr třetího svazku napsal rok dokončení 1414.

Další zajímavostí knihy je použití dvojího pravopisu. "Jazyk se v tu dobu vyvíjel velice rychle. Velmi brzy po jejím dopsání tvůrci cítili potřebu nahradit některá slova údernějším jazykem, proto je vyškrábali a napsali modernější verzí jazyka," popsala kurátorka. V těchto vyškrábaných místech se někde objevuje takzvaný diakritický pravopis spojovaný s osobou Husa a jeho okolím. Jinde bible užívá spřežkový pravopis.

Památku ukazuje muzeum v rámci výstavy Litoměřice - Ve znamení kalicha. Její součástí bude ještě čtvrteční přednáška o litoměřických hudebních rukopisech ze 16. století.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)