Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pro olomouckou arcidiecézi byli jmenováni dva noví biskupové

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 5. července 2017 20:29
Pro olomouckou arcidiecézi byli jmenováni dva noví biskupové

P. Antonín Basler, dosavadní kancléř arcibiskupství, a Mons. Josef Nuzík, generální vikář s arcibiskupem Graubnerem
Autor: ČBK / František Jemelka

Velehrad/Olomouc - Olomoucká arcidiecéze má dva nové pomocné biskupy. Stali se jimi dosavadní kancléř arcibiskupství Antonín Basler a generální vikář Josef Nuzík. Jejich jména byla zveřejněna při dnešní slavnostní bohoslužbě na Velehradě, kterou vyvrcholila Národní cyrilometodějská pouť.

Zprávu o rozhodnutí papeže Františka, kterou v poledne zveřejnilo tiskové středisko Svatého stolce, oznámil na Velehradě arcibiskup Giuseppe Leanza, který je apoštolským nunciem v České republice. Oba nové biskupy ocenili poutníci dlouhotrvajícím potleskem.

Antonín Basler strávil dětství a mládí v Olšanech na Šumpersku a před teologickým studiem pracoval jako technik na železnici. Kněžské svěcení přijal roku 1984 a působil postupně v Luhačovicích, Vizovicích a jako děkan vizovického děkanátu. Od roku 1999 do současnosti byl farářem u sv. Michala v Olomouci. Je kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava a od roku 2000 působí jako kancléř arcibiskupství.

Josef Nuzík pochází ze Strání na Uherskohradišťsku. Po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice, Nivnice a Zlín-Štípa u Zlína. Byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Jan Graubner jmenoval svým generálním vikářem. Je kanovníkem olomoucké Metropolitní kapituly u sv. Václava.

Kromě funkce pomocného biskupa byl každému z kandidátů svěřena také čestná funkce titulárního biskupa dnes už zaniklých diecézí. Basler byl jmenován titulárním biskupem diecéze Vaga v dnešním Tunisu a Nuzík se stal titulárním biskupem diecéze Castra Galbae na území dnešního Alžírska.

Úkolem pomocného biskupa je podle mluvčího olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky pomáhat diecéznímu biskupovi při veškerém řízení diecéze a zastupovat ho. Diecézní biskup se s ním rovněž radí při řešení závažnějších věcí, hlavně pastorační povahy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 930)