Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Plzeňské biskupství získalo v restitucích už 99 procent pozemků

Kraje: Plzeňský / kir / / 6. února 2018 9:51
Plzeňské biskupství získalo v restitucích už 99 procent pozemků

Františkánský klášter v Plzni
Autor: Wikipedia.org / Hajšmanová / Wikimedia Commons

Plzeň -

Farnosti v plzeňské diecézi získaly už 99 procent všech pozemků, na které vznášely restituční nároky. Představuje to 2589 hektarů zemědělské půdy a 1949 hektarů lesů. Většinu restitučních nároků se podařilo církvi získat po domluvě, k soudu dospělo jen několik sporů. Plzeňská diecéze, zahrnující většinu Plzeňského a celý Karlovarský kraj, nemá historické majetky jako jiné diecéze. Většina restituovaných pozemků tak patří přímo jednotlivým farnostem, které je v převážné většině propachtovávají dosavadním nájemcům, řekl ČTK biskup Tomáš Holub.

Příjmy z pronájmu pozemků a také z pronajímání bytů patří k hlavním příjmům biskupství. Jeho letošní rozpočet je 110 milionů korun a nezahrnuje rozpočty farností. Od státu dostane biskupství letos 46 milionů korun. Tento příspěvek se v souladu s restitucemi postupně snižuje a už nestačí ani pokrýt náklady na platy asi 190 zaměstnanců, včetně 90 kněží.

Biskupství se rozhodlo investovat do bytů a mít dlouhodobý příjem z jejich pronájmu. Už nyní vlastní v Plzni kolem 180 komerčně využívaných bytů, z nichž má přibližně 20 milionů korun ročně. Loni biskupství postavilo v proluce v Jablonského ulici v Plzni dům se 37 byty za 65 milionů korun. Koupilo také ubytovnu a plánuje další investice do bytů.

Kromě bytů loni biskupství investovalo téměř 51 milionů korun do oprav památek. Biskupství patří 341 kostelů, stavební práce v různém rozsahu se loni dělaly na 140 z nich. Chybějící peníze do rozpočtu biskupství získává mimo jiné ze solidárního fondu České biskupské konference a ze solidárních příspěvků farností, kterým jdou zisky z pachtů restituovaných pozemků.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 315)