Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zvon katedrály sv. Václava má nové srdce vážící 330 kilogramů

Kraje: Olomoucký / / ČTK / mn / 29. května 2018 22:39
Zvon katedrály sv. Václava má nové srdce vážící 330 kilogramů

Zvony. Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Alma Pater / Creative Commons

Olomouc -

Největší zvon na Moravě, který visí ve věži katedrály svatého Václava v Olomouci, má nové srdce vážící 330 kilogramů. Nedávno mu požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Srdce zvonu darovala jedna paskovská firma, informovali dnes ČTK její zástupci a mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Zvon vážící téměř osm tun se rozeznívá ve stometrové věži, která je druhou nejvyšší kostelní věží v tuzemsku, pouze při zvláštních událostech. Letos tomu bylo po opravě poprvé při převozu ostatků kardinála Berana do České republiky 20. dubna.

"Těší nás, že se největšímu zvonu dostalo takové péče, jsme rádi za tento dar," uvedl mluvčí arcibiskupství. Myšlenka darovat nové srdce zvonu vznikla na podzim roku 2017 po diskuzi s arcibiskupem Janem Graubnerem a dalšími zástupci olomoucké arcidiecéze. "Instalované srdce váží 330 kilogramů při celkové hmotnosti zvonu 7617 kilogramů," uvedla mediální zástupkyně společnosti Lenzing Biocel Paskov Katarína Urbanová.

Zvon katedrály sv. Václava má nové srdce vážící 330 kilogramů

katedrála sv. Václava v Olomouci
Autor: Wikipedia.org / Rabanus Flavus / Creative Commons

Zvon svatého Václava byl odlit v roce 1827 ve Vídni maďarským zvonařem Friedrichem Saltenhoferem. Podnět k odlití dal tehdejší olomoucký arcibiskup kardinál Rudolf Jan. První srdce zvonu se v listopadu 1989 částečně ulomilo při zvonění, proto bylo sejmuto a nahrazeno novým, které bylo ale tvrdší a ukázalo se, že je nevyhovující. "Nové srdce se pojí s příběhem, kdy katedrálu navštívili zástupci této společnosti a zaujalo je, že srdce bylo špatné, byl to příliš tvrdý kov na to, aby zvon hezky zvonil. Zvonění se tak omezilo na čtyři ročně, pouze při výjimečných příležitostech. Nyní je to již tak, jak má být," doplnil Gračka.

Katedrála svatého Václava, zvaná také dóm svatého Václava, se nachází v Olomouci na Václavském náměstí. Je domovskou katedrálou olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Původně románská bazilika z první poloviny 12. století byla počátkem 13. století přestavěna v románsko-gotickém slohu. Koncem 19. století chrám prodělal radikální přestavbu v novogotickém stylu, která mu dala současnou podobu. Katedrála je na seznamu národních kulturních památek. Její vysoká hlavní věž měří 100,65 metrů, převyšuje ji v tuzemsku zhruba o dva metry pouze věž katedrály svatého Bartoloměje v Plzni.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)