Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Bohoslužby připomínají sté výročí konce Velké války. Dnes se po celé Evropě rozezní zvony

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, ČBK / 11. listopadu 2018 9:13
Bohoslužby připomínají sté výročí konce Velké války. Dnes se po celé Evropě rozezní zvony

Den válečných veteránů
Autor: Pametnaroda.cz / Post Bellum

Praha/Londýn/Paříž/Berlín/Moskva -

Za padlé ve všech válečných konfliktech se v sobotu večer konala bohoslužba v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, který slouží československé husitské církvi. Setkání, jehož se účastnili i zástupci armády či legionářské obce, se konalo v předvečer Dne válečných veteránů a k připomínce stého výročí ukončení první světové války. Přítomní si připomněli také památku studenta Jana Opletala, který 11. listopadu v roce 1939 podlehl zraněním utrpěným během protinacistické demonstrace dva týdny předtím na výročí vzniku Československa.

Setkání uvedl husitský chorál a nástup vojáků s prapory, zaznělo kázání a vystoupení patriarchy československé církve husitské Tomáše Butty a pražského arcibiskupa Davida Tonzara.

"Tento den nepatří žádné ze stran konfliktů, ať vítězné či poražené. Tento den patří všem obětem všech válek. Protože každý lidský život má stejnou cenu a každého zmařeného lidského života je stejná škoda," řekl ve svém projevu ministr vnitra Jan Hamáček. Vzpomněl také současné české veterány ze zahraničních misí, kteří se podle něj plným právem řadí po bok vojáků a odbojářů z první a druhé světové války.

Bohoslužby připomínají sté výročí konce Velké války. Dnes se po celé Evropě rozezní zvony

Zvony. Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Alma Pater / Creative Commons

Slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss na něj navázal, když řekl, že díky rozvratu způsobeném první světovou válkou a díky obětem předků dostal šanci projekt samostatného československého státu. Po první světové válce přišel další obrovský válečný konflikt, z nějž se podle Weisse lidé poučili zdánlivě více. "Nezapomínejme, že Evropská unie nejsou jen problémy z některých nedokonalostí, nedokončené projekty ..... Evropská unie je především mírový projekt, jako oko v hlavě si ochraňujme to, že národní egoismy jsou provázané řetězy vzájemných závislostí, že máme pravidla seriózní politické soutěže, že máme zákony a práva," řekl.

Hrůzy války připomenou zvony

100 let od konce první světové války či pohřby českých vojáků nedávno padlých v Afghánistánu jsou důvodem pro to, aby se v tuto neděli na 2 minuty a 20 sekund rozezněly zvony v chrámech napříč Českou republikou či proběhly další modlitební vzpomínky. Zvony na kostelních věžích by se měly rozeznít ve 13.30. Na oběti konfliktů se bude 11. listopadu, v Den válečných veteránů, vzpomínat od Prahy po Ostravu.

Britský velvyslanec Nick Archer a německý velvyslanec Dr. Christoph Israng ve společném prohlášení uvedli, že „vyzvánění kostelních a jiných zvonů je symbolickým poděkováním za ukončení války a má připomenout důležitost života v míru”.

Oslavy konce války v režii velvyslanectví započaly již v sobotu. Velvyslanci se v předvečer nedělního Dne vzpomínek zúčastnili britsko-německé ekumenické bohoslužby v kostele sv. Klimenta v Praze. V neděli se pak na válečném hřbitově Společenství národů v areálu pražských Olšanských hřbitovů uskuteční tradiční pietní akt za účasti britského velvyslance, přidělence obrany a dalších významných hostů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)