Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bulharský parlament v obavě z islamistů přidal peníze církvím i muslimské menšině

Ze světa / / ČTK / 22. prosince 2018 20:54
Bulharský parlament v obavě z islamistů přidal peníze církvím i muslimské menšině

Ilustrační foto: Rilský klášter v Bulharsku
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Sofia -

Bulharský parlament ve snaze omezit pronikání radikálního islámu dnes schválil významné zvýšení objemu peněz určených církvím. Současně zavedl registraci modliteben a zahraničních duchovních. Stát bude od nynějška poskytovat roční dotaci deset leva (132 Kč) na věřícího, ať se hlásí k pravoslaví, jako více než čtyři pětiny ze sedmi milionů Bulharů, nebo k islámu. Uvedla to agentura AFP. Z dostupných údajů vyplývá, že si polepší pravoslavná církev.

Při posledním sčítání lidu v roce 2011 se 4,3 milionu Bulharů prohlásilo za křesťany, oproti asi 570.000 muslimů, což by odpovídalo osmi procentům populace. Odborníci ale zdůrazňují, že odpověď na tuto otázku nebyla povinná a že údaje ze sčítání úplně neodpovídají skutečnosti. Odhaduje se, že muslimů je 13 procent obyvatel země.

Zákon přinese výrazně více peněz z veřejných prostředků. Výdaje v tomto směru byly až dosud omezeny na nejvýše 15 milionů leva (přes 198 milionů Kč) pro každé z obou vyznání.

Cílem tohoto opatření je podle AFP zejména omezit finanční příspěvky muslimům ze zahraničí, především z Turecka a Saúdské Arábie. Nicméně anonymní dary, které nacionalistické strany navrhovaly zakázat, zůstávají nadále povoleny.

"Na náboženství dáme miliony, ale necháme je volně přijímat peníze z Turecka," protestoval nacionalistický poslanec Iskren Veselinov.

Nacionalisté, kteří jsou spojenci konzervativní vlády, hlasování bojkotovali. Chtěli by zakázat zahraničním duchovním působit v Bulharsku a také zakázat přijímat jakékoliv dary z ciziny.

Bulharsko si dělá starosti kvůli nárůstu radikálního islámu v zemi, a to zejména v rámci některých romských komunit, poznamenala AFP. Agentura připomněla, že po pádu komunismu bylo na jihu a severovýchodě země, kde je silná muslimská menšina, postaveno mnoho mešit díky penězům z Turecka a Saúdské Arábie.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)