Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na istanbulském chrámu Hagia Sofia svítí nápis Není Boha kromě Alláha

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 11. května 2021 20:24
Na istanbulském chrámu Hagia Sofia svítí nápis Není Boha kromě Alláha

Na chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia) se objevil obří světelný nápis La ilahe illallah
Autor: Greekcitytimes.com

Istanbul - Na chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia), který je jednou z dominant Istanbulu, se před několika dny objevil obří světelný nápis La ilahe illallah (Není Boha kromě Boha). Podle turecké televize TRT se tam toto muslimské vyznání objevilo poprvé po 87 letech. Chrám byl totiž desítky let muzeem, než z něj loni turecký prezident Recep Tayyip Erdogan učinil opět mešitu.

Obří nápis zavěšený mezi minarety proslulého istanbulského chrámu, který je památkou UNESCO, by tam měl podle některých zdrojů zůstat do konce ramadánu, postního muslimského měsíce, jenž končí tento týden. Zavěšování náboženských nápisů mezi mešity během ramadánu je stará tradice z dob Osmanské říše, napsal deník Hürriyet.

Monumentální chrám Hagia Sofia byl několik století křesťanským kostelem, v mešitu byl změněn po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Pro mnohé Turky je tak přeměna zpět na mešitu i symbolem velikosti jejich národa.

Po rozpadu Osmanské říše zakladatel moderního tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk v rámci svých sekulárních reforem změnil tento chrám od roku 1935 na muzeum. Prezident Erdogan ale loni podepsal dekret, jímž z chrámu opět udělal mešitu. Učinil tak poté, co turecký soud označil rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o změně na muzeum za protiprávní.

Od loňského července se tak v chrámu Boží moudrosti opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony na stěnách zakryty závěsy. Jinak je Hagia Sofia dál přístupná turistům.

Vláda prezidenta Erdogana je v posledních několika letech kritizována za stále větší příklon k islamismu. Na mešitu změnila loni v létě také istanbulský chrám Svatého spasitele v Chóře proslulý řadou byzantských fresek, i ten byl přes 70 let muzeem a je památkou světového dědictví UNESCO.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 174)