Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem

Ze světa / kir / ČTK, red. / 7. února 2024 15:52
Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem

chrám svatého Spasitele v Chóře
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Istanbul - Turecká vláda udělala z dalšího byzantského chrámu v Istanbulu mešitu a 23. února se v ní budou moci poprvé po osmi dekádách opět konat velké páteční modlitby. Jde o chrám svatého Spasitele v Chóře, proslulý řadou fresek s biblickými příběhy. O otevření této památky k muslimským modlitbám informoval tento týden turecký deník Yeni Şafak.

Tento původně byzantských chrám ze 4. století byl od roku 1945 muzeem, o jeho přeměně na mešitu rozhodl turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan v roce 2020 a poté prošla tato památka rekonstrukcí.

Chrám v Chóře byl mešitou už po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Křesťanské fresky byly přemalovány a omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945.

Prezident Erdogan vzbudil velký rozruch a od mnohých si vysloužil kritiku za rozhodnutí, jímž udělal v roce 2020 mešitu z jedné z dominant Istanbulu - chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Ten byl od roku 1935 rovněž muzeem a nyní se v něm opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy.

Erdogan, který v Turecku vládne už přes dvacet let - od března 2003 byl premiérem a od roku 2014 je prezidentem - se podle některých analytiků snaží oživit koncept "osmanského ideálu" a využívá k tomu i zřizování nových mešit. Přes 90 procent z 85 milionů obyvatel Turecka jsou muslimové.

V historii Evropy ale nedocházelo jen k přeměně křesťanských chrámů na mešity. Například ve městě Granada na jihu Pyrenejského poloostrova byly po vítězství Kastilského království nad muslimským emirátem místní mešity přestavěny na křesťanské kostely nebo zcela zničeny.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)