Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kardinál Pell byl odsouzen na šest let vězení za zneužití chlapců

Ze světa / vlu / ČTK / redakce / 13. března 2019 8:32
Kardinál Pell byl odsouzen na šest let vězení za zneužití chlapců

Kardinál George Pell
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Melbourne - Australského kardinála George Pella dnes poslal australský soud na šest let do vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru. Skutků se dopustil v 90. letech v katedrále svatého Patrika v Melbourne. Pell, kterému je 77 let je nejvýše postaveným katolickým duchovním, který byl odsouzen za tyto skutky.

„Podle mého názoru se vaše chování vyznačovalo šokující arogancí,“ prohlásil předsedající soudce australského státu Victoria Peter Kidd při oznámení rozsudku, které trvalo víc než hodinu. Podle rozsudku musí kardinál ve vězení zůstat nejméně tři roky a osm měsíců, než bude moci požádat o podmínečné propuštění. Jako sexuální delikvent bude registrován po zbytek života.

Pell byl uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 12 a 13 let. Kardinál vinu popírá a podal odvolání, tím se soud začne zabývat 5. června. Vatikán už dříve uvedl, že verdikt nebude komentovat, dokud neskončí odvolací proces.

Soudce Kidd uvedl, že k rozhodnutí o výši trestu ho vedla skutečnost, že Pell vedl „jinak bezúhonný život“. Věří, že tato skutečnost a Pellův věk představují nulové riziko, že by trestnou činnost opakoval. Kidd zdůraznil, že kardinál byl odsouzen za skutky, z nichž byl usvědčen a ne za hříchy katolické církve.

Soudce ale také řekl, že Pell zneužil svou moc a neprokázal žádnou lítost se svými zločiny. Jeho provinění popsal jako strašné, pro oběti ponižující a pokořující.

Kardinál u soudu neprojevoval žádné emoce. Když soudce četl rozsudek, tiše stál s rukama za zády.

Jedna z obětí, nyní 34letý muž, soudu popsal, že Pell se v roce 1996 před ním a druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval při tom. Přinutil ho také k orálnímu sexu. Stejný chlapec se stal terčem sexuálního útoku Pella ještě jednou v roce 1997, kdy ho duchovní přitlačil ke zdi chodby melbournské katedrály a bolestivě mu stiskl přirození.

Druhý muž, kterého měl kardinál v dětství sexuálně zneužít, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 182)