Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Evangelický kostel ve Chvaleticích bude nejspíš patřit městu

Kraje: Pardubický / vlu / ČTK / 23. července 2019 22:33
Evangelický kostel ve Chvaleticích bude nejspíš patřit městu

Interiér kostela
Autor: chvaletickykostel.7x.cz

Chvaletice (Pardubicko) - Chvaletice na Pardubicku by se do konce roku mohly stát vlastníky evangelického kostela z 19. století. Smlouvu o bezúplatném převodu od Českobratrské církve evangelické budou schvalovat nejspíš v září. V kostele se dál budou konat bohoslužby. ČTK to dnes řekli starostka Zdeňka Marková (Čas na změnu) a farář František Plecháček.

„Probíhá ladění znění smlouvy. Je to kulturní památka, což pro vlastníka znamená mnoho povinností. Schvalování předpokládám na zastupitelstvu v září,“ řekla Marková.

Kostel z roku 1882 je opravený a v dobrém stavu. Na jeho opravách se podílelo i město, zhruba polovinou částky z 15 milionů korun. Sbor na rekonstrukce získal i dotace a sponzorské dary. Pseudorenesanční stavba v Hornické Čtvrti byla několik let zavřená, otevřená je od roku 2010.

Církev chce darovat kostel městu, protože prochází reorganizací. Chvaletický sbor jedná o sloučení s přeloučským. Na bohoslužby ve Chvaleticích chodí asi deset lidí. I když se změní vlastník kostela, nedělní i další bohoslužby se v něm budou konat dál, stejně tak svatební a pohřební obřady nebo koncerty.

„Mám fotografie ze 70. let, kdy byl kostel při slavnostech úplně plný. V některých našich sborech ale účast klesá. Chvaletické společenství se umenšilo, snažíme se to řešit reorganizací, aby malé společenství neneslo náklady, které není schopné unést,“ řekl Plecháček.

Kromě darování kostela jedná církev o prodeji fary. Přednostně ji nabídla městu za 2,4 milionu korun, cenu určil odhadní posudek. Město s částkou nesouhlasilo, církev pak slevila na 1,8 milionu korun. Podle starostky Markové je to vzhledem ke špatnému stavu objektu stále moc. „S farou se nám to asi letos uzavřít nepodaří. Prostor pro jednání o ceně tu ještě je,“ řekl farář Jakub Keller, senior chrudimského seniorátu.

Pokud faru město nakonec koupí, zástupci církve si přejí, aby jí jako věcné břemeno ponechala v budově jednu přízemní místnost, kde se v zimě mohou konat bohoslužby. Sloužila by také účinkujícím jako zázemí před a po jejich vystoupení v kostele, dodal Plecháček.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)