Řím – „V očekávaní Velikonoc a zmrtvýchvstání, které naše církve slaví v různých termínech (12. dubna v západní tradici a 19. dubna ve východní), jsme na základě bratrství, které vyplývá z víry ve stejného Pána, opět cítili potřebu společně se vyjádřit tváří v tvář pandemii, která postihla naši zem a celý svět.“
Takhle začíná ekumenické velikonoční poselství italských církví s názvem „Nemějte strach“ - právě to řekl anděl ženám před prázdným Ježíšovým hrobem (Matouš 28, 5). Pod poselství se podepsali pravoslavný arcibiskup pro Itálii a Maltu metropolita Gennadios, dále předseda Federace evangelických církví v Itálii Luca Maria Negro a katolický biskup Ambrogio Spreafico, který stojí na čele Komise pro ekumenizmus a (mezináboženský) dialog Italské biskupské konference.
Křesťanští lídři upozorňují, že světová pandemie nešetří žádný region, naopak způsobuje nepohodlí, utrpení a smrt. Kromě toho silně podmiňuje velikonoční oslavy, proto hrozí „nebezpečí, že zakalí pocit radosti, který je typický pro velikonoční čas“.
Strach zakoušejí strážci hrobu a taky ženy, ale u každé skupiny jde o jiný druh strachu, píše se v ekumenickém poselství. Zatímco u vojáků „způsobuje chvění a ochromuje je“, strach žen je „spjat s velkou radostí“, neboť k nim promluvil anděl. Díky bázni a radosti „se ženy dají do pohybu a učiní z nich první ohlašovatelky vzkříšení“:
„Proto chceme i v této době nákazy přijmout pozvání anděla (a pak samotného Ježíše): „Nemějte strach“. V souladu s opatřeními, které musíme nadále dodržovat, abychom zabránili šíření pandemie, se jako církve cítíme povoláni - stejně jako zbožné ženy - být ohlašovateli vzkříšení a toho, že smrt nemá poslední slovo“.
Křesťanští lídři Gennadios, Negro a Spreafico dále připomínají, že současný nouzový stav může v lidech posílit lidskost, pohostinnost, vděcnost a taky společenství „v rozděleném světě, který je zároveň sjednocen v utrpení.“
Na závěr ekumenického poselství se osobnosti křesťanských církví v Itálii sjednocují ve společné výzvě k modlitbě Otčenáš, jelikož s tímto apelem se v těchto týdnech obrátili na věřících papež František, ekumenický patriarcha Bartoloměj a rovněž Ekumenická rada církví a Konference evropských církví.



