Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Italské církve vydaly společné ekumenické poselství. Volají nemějte strach!

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 12. dubna 2020 16:19
Italské církve vydaly společné ekumenické poselství. Volají nemějte strach!

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Řím - „V očekávaní Velikonoc a zmrtvýchvstání, které naše církve slaví v různých termínech (12. dubna v západní tradici a 19. dubna ve východní), jsme na základě bratrství, které vyplývá z víry ve stejného Pána, opět cítili potřebu společně se vyjádřit tváří v tvář pandemii, která postihla naši zem a celý svět.“

Takhle začíná ekumenické velikonoční poselství italských církví s názvem „Nemějte strach“ - právě to řekl anděl ženám před prázdným Ježíšovým hrobem (Matouš 28, 5). Pod poselství se podepsali pravoslavný arcibiskup pro Itálii a Maltu metropolita Gennadios, dále předseda Federace evangelických církví v Itálii Luca Maria Negro a katolický biskup Ambrogio Spreafico, který stojí na čele Komise pro ekumenizmus a (mezináboženský) dialog Italské biskupské konference.

Křesťanští lídři upozorňují, že světová pandemie nešetří žádný region, naopak způsobuje nepohodlí, utrpení a smrt. Kromě toho silně podmiňuje velikonoční oslavy, proto hrozí „nebezpečí, že zakalí pocit radosti, který je typický pro velikonoční čas“.

Strach zakoušejí strážci hrobu a taky ženy, ale u každé skupiny jde o jiný druh strachu, píše se v ekumenickém poselství. Zatímco u vojáků „způsobuje chvění a ochromuje je“, strach žen je „spjat s velkou radostí“, neboť k nim promluvil anděl. Díky bázni a radosti „se ženy dají do pohybu a učiní z nich první ohlašovatelky vzkříšení“:

„Proto chceme i v této době nákazy přijmout pozvání anděla (a pak samotného Ježíše): „Nemějte strach“. V souladu s opatřeními, které musíme nadále dodržovat, abychom zabránili šíření pandemie, se jako církve cítíme povoláni - stejně jako zbožné ženy - být ohlašovateli vzkříšení a toho, že smrt nemá poslední slovo“.

Křesťanští lídři Gennadios, Negro a Spreafico dále připomínají, že současný nouzový stav může v lidech posílit lidskost, pohostinnost, vděcnost a taky společenství „v rozděleném světě, který je zároveň sjednocen v utrpení.“

Na závěr ekumenického poselství se osobnosti křesťanských církví v Itálii sjednocují ve společné výzvě k modlitbě Otčenáš, jelikož s tímto apelem se v těchto týdnech obrátili na věřících papež František, ekumenický patriarcha Bartoloměj a rovněž Ekumenická rada církví a Konference evropských církví.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)