Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před třiceti léty vysvětil Jan Pavel II. největší kostel na světě

Ze světa / kir / ČTK / 10. září 2020 13:37
Před třiceti léty vysvětil Jan Pavel II. největší kostel na světě

bazilika Notre-Dame de la Paix
Autor: wikipedia.org / Gillian Zouzoukov

Yamoussoukro - Na závěr své v pořadí sedmé cesty po Africe vysvětil 10. září 1990 papež Jan Pavel II. při jednodenní návštěvě Pobřeží slonoviny v tamní metropoli Yamoussoukro baziliku Notre-Dame de la Paix. Stavba je se svými 158 metry největším římskokatolickým chrámem v Africe a podle Guinnessovy knihy rekordů drží tento primát i na světě.

Monstrózní svatostánek byl vybudován podle vzoru chrámu sv. Petra v Římě a jeho základní kámen byl položen v roce 1985. Bazilika má plochu 30.000 čtverečních metrů a vejde se do ní 7000 sedících a 11.000 stojících lidí. Náklady na její výstavbu dosáhly 300 milionů dolarů.

Papežské mše v Yamoussoukru se zúčastnilo 90.000 lidí, mezi nimiž nechyběl prezident Félix Houphouët-Boigny, z jehož podnětu byla bazilika vybudována a věnována Svaté stolici. Vatikán souhlasil s vysvěcením kostela pod podmínkou, že u baziliky bude postavena nemocnice. Ta byla v její blízkosti otevřena v roce 2015.

Nejvyšším kostelem na světě je gotický luterský dóm v německém Ulmu, jehož věž je vysoká 161,5 metru. Nejvyšší katedrálou světa se ale po svém dokončení stane barcelonská katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina) - katedrála bude mít 18 věží, z nichž největší má měřit 170 metrů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
70%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 886)