Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Římské kurii kvůli epidemii klesly příjmy, čeká vysoký deficit

Ze světa / vlu / ČTK / 13. března 2021 13:06
Římské kurii kvůli epidemii klesly příjmy, čeká vysoký deficit

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Vatikán - Římská kurie, centrální aparát katolické církve, kvůli epidemii koronaviru očekává i letos výrazný pokles příjmů. Její hospodaření tak podobně jako v roce 2020 skončí ve výrazném deficitu. Svatý stolec se sice snaží šetřit, ale ani to výpadek příjmů nevykryje, řekl včera prefekt ekonomického sekretariátu Svatého stolce kardinál Juan Antonio Guerrero Alves vatikánskému tisku. Deficit by měl letos dosáhnout 80 milionů eur (2,1 miliardy korun), část pokryjí finanční dary papežovi, takzvaný svatopetrský haléř.

Šéf vatikánských financí odhaduje, že ve srovnání s rokem 2020 budou letos příjmy o 30 procent nižší a dosáhnou 213 milionů eur (5,6 miliardy korun). Snížily se příspěvky od věřících i jiných církevních organizací a od vatikánského městského státu. Ten získává peníze například ze vstupného z vatikánských muzeí, ta se ale kvůli uzavření a nižšímu počtu turistů vlivem pandemie taktéž potýkají s propadem příjmů.

Římská kurie se snažila šetřit, ani to ale nestačilo na obrat v negativním trendu příjmů. „Zhruba 50 procent rozpočtu tvoří náklady na personál, což je velmi málo flexibilní položka,“ uvedl kardinál Guerrero Alves. Papež navíc vatikánským zaměstnancům slíbil, že o místo kvůli nepříznivému vývoji hospodaření nepřijdou. Nejvíce se tak podle kardinála podařilo v nákladech ušetřit na údržbě nemovitostí, jež snesou odklad, či na cestách. Největší výdaje má římská kurie na svůj vlastní provoz a na správu nunciatur ve světě.

V roce 2021 rozpočet počítá se schodkem 80 milionů eur, což je výrazně více než před začátkem pandemie. Z toho 30 milionů (785 milionů korun) pokryjí finanční dary papežovi.  Ze svatopetrského haléře půjde dalších 17 milionů eur (445 milionů korun) na dobročinné účely.

Kvůli vysokým deficitům v letech 2020 a 2021 musí kurie snižovat své finanční rezervy. „Pokud bychom byli běžným státem, tak bychom se mohli zadlužit či zavést daňová opatření,“ uvedl šéf vatikánských financí. Svatý stolec se však musí ve velké míře spoléhat na štědrost věřících. Kardinál Guerrero Alves ale věří, že by církev mohla pokračovat ve své misi, i kdyby vyčerpala všechny své rezervy. „Doufejme, že se to ale nikdy nestane,“ uvedl.

Římská kurie začala zveřejňovat svůj detailní rozpočet teprve nedávno – v roce 2020. Stojí za tím snaha současného papeže učinit vatikánské finance transparentnější. Prefekt ekonomického sekretariátu zároveň slibuje: „ještě větší transparentnost, účinnější využití darovaných zdrojů a co možná nejvyšší hospodárnost při nakládání s nimi“.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)