Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před 30 lety nabyl v ČR účinnosti nový církevní zákon

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 31. srpna 2021 19:09
Před 30 lety nabyl v ČR účinnosti nový církevní zákon

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com / Rodolfo Quevenco / Creative commons

Praha - Před 30 lety, 1. září 1991, nabyl v ČR účinnosti zákon o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností. Podle tohoto zákona se „církví a náboženskou společností rozumí dobrovolné sdružení osob stejné náboženské víry v organizaci s vlastní strukturou, orgány, vnitřními předpisy a obřady.“

Polistopadová právní úprava vychází z Listiny základních práv a svobod přijaté začátkem roku 1991. Na základě zákona z roku 1991 mohly církve a náboženské společnosti začít mimo jiné zřizovat vlastní zdravotnická zařízení a sociální služby, začalo se rozvíjet církevní školství. Po desítkách let se duchovní vrátili do armády, vězeňských zařízení i dalších laických institucí. Změny dalších právních norem krátce nato zrovnoprávnily církevní sňatky se sňatky občanskými.

Právní úpravu z roku 1991 nahradil v roce 2002 nový církevní zákon, jehož přijetí provázely spory. Poslanecká sněmovna jej nakonec prosadila přes odmítavý postoj prezidenta Václava Havla i Senátu. Ústavní soud koncem roku 2002 zrušil části tohoto zákona, které církvím podle jejich názoru znemožňovaly charitativní činnost. K nejvýznamnějším novinkám zákona patří dvoustupňová registrace církví umožňující získat právní subjektivitu i společenstvím, jež získají 300 podpisů (do té doby 10.000 podpisů).

V červnu 2005 Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která vyvolala bouřlivou diskusi. Jádrem sporu byla otázka, zda norma omezuje náboženskou svobodu, zda se dotýká práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, třeba charity nebo školy a zdravotnická zařízení. V listopadu 2007 Ústavní soud rozhodl, že novela církevního zákona není protiústavní a nadále platí.

Česká republika je označovaná za jednu z nejateističtějších zemí, při předposledním sčítání lidu v roce 2011 se za věřící označilo něco málo přes dva miliony lidí, tedy asi pětina. V roce 1918 žilo v českých zemích téměř deset milionů obyvatel, z čehož bylo přes devět milionů věřících. Od roku 2001 počet věřících klesl o více než milion, stejný pokles byl mezi lety 1991 až 2001. V období 1991 až 2011 tak církev zaznamenala úbytek mnohem větší než v dobách po roce 1918 nebo v období komunismu.

V České republice bylo v roce 2020 registrováno 42 církví a náboženských společností. Více než 20 dalším žádostem o registraci ministerstvo kultury za poslední dvě desítky let nevyhovělo. Nejčastěji se lidé hlásí k římskokatolické církvi, na druhém místě je Českobratrská církev evangelická. Třetí nejvyšší počet příznivců má Církev československá husitská.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)