Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Olomoucká teologická fakulta otevřela nové badatelské vědecké centrum

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 21. září 2021 20:15
Olomoucká teologická fakulta otevřela nové badatelské vědecké centrum

Nová budova CMTF
Autor: Martin Višňa

Olomouc - Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci získala nové vědecké a badatelské zázemí ve zrekonstruované budově v centru Olomouce. V historickém objektu v Kateřinské ulici mají vědci k dispozici moderní laboratoř i bohatě zásobenou knihovnu. Přestavba, která začala v květnu 2019, stála 70 milionů, budova byla slavnostně otevřena tento týden, informovali dnes ČTK zástupci fakulty.

Objekt nyní slouží dvěma vědeckým centrům fakulty: Institutu sociálního zdraví a Centru pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty. Institut se zaměřuje na otázky tělesného i duševního zdraví, druhé centrum na filozofické a náboženské texty. „Rekonstrukce byla časově i finančně náročná, ale výsledek za to stojí. Historická budova prošla důkladnou a efektivní změnou, kterou vedl architekt s citem pro detail, materiály i účel. Čisté plochy, přiznaná cihlová zeď, dřevo, světlo. Všichni svou práci odvedli skvěle,“ uvedl děkan fakulty Peter Tavel.

Srdce domu tvoří malá kaple, ke které vede schodiště točené spirálou z přízemí až k půdní terase. V přízemí mají svůj prostor laboratoře, v dalších patrech jsou učebny, přednášková místnost, zázemí pro workshopy, terapeutické i dětské skupiny. Zásadní pro fungování domu je vznik společného setkávacího prostoru – kopíruje schodiště, doplňují jej kuchyňky, čítárna, zázemí pro odpočinek. Pod střechou je vědcům a jejich hostům k dispozici prostorná terasa se zelení. Unikátní je také špička věže, která vznikla v zámečnické dílně na jižní Moravě. Měří přes pět metrů a na střechu ji osadil jeřáb.

Přestavba objektu se odehrávala pod dohledem architekta Lukáše Blažka ze studia Ječmen. „Stavba se potýkala se složitostmi malého staveniště, nemožností vjet nákladním autem do dvora, lockdownem a dalšími obtížemi, typickými pro historické budovy,“ doplnili zástupci fakulty.

Budova s adresou Kateřinská 17 sloužila do roku 2013 pro ubytování studentů jako kolej Marie Kudeříkové, poté jako dočasné útočiště některých pracovišť filozofické fakulty. Cílem přestavby byl vznik moderního zázemí pro vědecké týmy fakulty nebo pro studenty doktorského studia, smyslem bylo získat prostor, v němž by mohli být všichni doktorandi a vědečtí pracovníci fakulty pohromadě. Dosud byli na několika různých místech, mimo jiné v pronajatých prostorách na třídě 1. máje.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)