Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze přiblíží buddhismus

Kraje: Praha / / ČTK /pš / 5. prosince 2021 23:55
Výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze přiblíží buddhismus


Autor: Pixabay / Creative Commons

Praha - Přiblížit hlavní myšlenky buddhismu prostřednictvím vizuálního umění chtějí autoři výstavy Buddha zblízka, která je od 3. prosince přístupná ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Výstava ukazuje řadu sochařských, malířských a dalších děl buddhistického umění vytvořených v období od 2. do 20. století na různých místech Asie. Potrvá do 24. dubna 2022.

Národní galerie Praha pořádá výstavu společně s curyšským Muzeem Rietberg, představí více než 100 předmětů ze švýcarských sbírek a přes 70 děl ze sbírek českých, převážně pak z vlastní Sbírky umění Asie. Výstava by měla představit multikulturní charakter buddhismu, v němž neexistuje pouze jeden směr, ale několik různých učení a tradic. Výstava představí význam a šíření buddhismu z Indie do dalších oblastí Asie i do Evropy. Pokusí se vysvětlit, kdo byl jeho zakladatel Buddha Šákjamuni, který žil asi v letech 480 až 400 před naším letopočtem. Ukáže, jakými cestami se buddhismus šířil přes jihovýchodní Asii a co přináší jeho učení. "Buddhismus je jednou z nejvýznamnějších myšlenkových tradic, jejíž hodnoty promlouvají k současné společnosti. Poznání těchto kořenů prostřednictvím výtvarné řeči je obohacující a zároveň srozumitelné. Výběr jedinečných uměleckých děl osvěžují na výstavě také zvukové interaktivní prvky nebo prostor pro meditaci," uvedla ředitelka Sbírky umění Asie NGP Markéta Hánová.

Raritu mezi vystavenými uměleckými artefakty podle představuje 15 metrů dlouhý japonský obrazový svitek z přelomu 17. a 18. století s námětem legendy Buddhova života. Spolu s kaligrafickou částí bude poprvé k vidění v celé své délce také obrazová část svitku, a to i v digitální verzi s popiskami na webu. Návštěvníci se mohou kromě uměleckých děl využít multimediální mapu, psané i tištěné buddhistické texty, zvukovou instalaci recitovaných modliteb a zenových kóanů. Mohou také shlédnout filmový dokument o současné praxi buddhistického učení různých směrů v České republice.

Buddhismus je rozsáhlá filozoficko-náboženská tradice, která se za dobu svého trvání rozšířila téměř po celé jižní, střední a východní Asii. Nejvyšším cílem buddhismu je vysvobození se z koloběhu opětovných existencí (sansára), které jsou považovány za strastné a neuspokojivé kvůli jejich nestálosti a pomíjivosti. Výstavu doplní přednášky a komentované prohlídky, ale třeba i jóga či meditace.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 316)