Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ústavní soud zamítl stížnost arcibiskupství, Květná zahrada v Kroměříži tak zůstává státu

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 23. února 2022 0:33
Ústavní soud zamítl stížnost arcibiskupství, Květná zahrada v Kroměříži tak zůstává státu

Květná zahrada v Kroměříži
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Brno/Olomouc/Praha - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Arcibiskupství olomouckého ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO tak zůstává ve vlastnictví státu. Arcibiskupství neúspěšně žádalo o její vrácení v církevních restitucích. Národní památkový ústav (NPÚ), který Květnou zahradu spravuje, rozhodnutí soudu uvítal. Arcibiskupství podle mluvčího Jiřího Gračky nález soudu respektuje, i když roztržení dvou kroměřížských zahrad považuje za nešťastné. Podle ústavních soudců zahrada může fungovat samostatně, není příslušenstvím arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady.

"Toto rozhodnutí samozřejmě vítáme, soud rozhodl v souladu s argumenty, které jsme předložili," sdělila dnes ČTK mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Podle právníka arcibiskupství Jakuba Kříže dnešním nálezem končí "pouť" arcibiskupství spojená se snahou o vyjasnění vlastnictví Květné zahrady. "Po 350 letech existence kroměřížského komplexu došlo k roztržení Květné a Podzámecké zahrady, které nadále budou fungovat samostatně, alespoň z právního hlediska. Z památkového hlediska se jedná o nešťastný důsledek postupu státu," řekl Kříž.

"ÚS je nejvyšší právní autoritou v zemi. A i když s některými jeho nálezy nemusíme souhlasit, vždy je respektujeme. I nadále se domníváme, že nepřirozené roztržení dvou kroměřížských zahrad je nešťastné," uvedl mluvčí Gračka.

Arcibiskupství v neúspěšné žalobě tvrdilo, že zahrada tvoří funkční celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které církev získala při majetkovém vyrovnání v roce 2015. Květná zahrada však podle rozsudku může fungovat samostatně, navrácení církvi se jí tedy netýkalo.

Ústavní soudci podle zpravodaje Jana Filipa akceptovali stanovisko soudů, že mezi Květnou zahradou a zámeckým komplexem není hospodářsko-technická souvislost, zahrada tak může fungovat samostatně.

„Závěr soudů, tedy že se jedná z hlediska hospodářsko-technického o oddělenou věc, čili že to není příslušenství arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady, je správný, je ústavně konformní, a proto jsme věc zamítli,“ řekl novinářům soudce zpravodaj Jan Filip.

"Květná zahrada je samostatným (uzavřeným) souborem pozemků a staveb na nich umístěných (které případně mají své vlastní příslušenství), k pozemkům, na nichž stojí stavba zámku, nejenže nepřiléhá, ale nachází se na vzdáleném místě, a může být jakožto park se zahradnictvím trvale užívána samostatně, nikoli pouze a trvale s hlavní věcí v rámci jejich hospodářského určení," stojí v nálezu.

Květná zahrada patří podle NPÚ mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Nechal ji vybudovat ve druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu. Její podobu navrhovali italští architekti.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 334)