Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Od ledna se v Portugalsku přihlásilo 290 údajných obětí obtěžování v církvi

Ze světa / kir / ČTK / 15. dubna 2022 0:29
Od ledna se v Portugalsku přihlásilo 290 údajných obětí obtěžování v církvi

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Giuseppe Milo / Creative commons

Lisabon - Portugalské komisi, která zkoumá případy sexuálního obtěžování v katolické církvi, se během prvních třech měsíců působení přihlásilo 290 údajných obětí, které byly v době činů nezletilé. Jedná se o případy od roku 1950 do současnosti, uvedla agentura EFE. Podle členů komise, která má fungovat jeden rok, je však tento počet jen pomyslnou špičku ledovce. Orgán také zaznamenal snahu církevních hodnostářů případy ututlat.

Šestičlennou komisi, která začala pracovat v lednu, zřídili samotní portugalští biskupové. Církevní hodnostáři v ní ale nezasedají. Orgán vede dětský psycholog Pedro Strecht a jeho členy jsou například socioložka, psychiatr, rodinná terapeutka či bývalý soudce nejvyššího soudu.

Lidem, kteří se komisi přihlásí, je zaručena anonymita. Komise zaznamenala 290 údajných obětí, z nichž 16 případů předala k vyšetření úřadům. U většiny činů hrozí promlčení, ačkoliv portugalský parlament prodloužil příslušné lhůty. "Jedná se o špičku ledovce," uvedla členka komise Ana Nunesová. Podle ní komise získala informace o rozsáhlé šíři činů, od zasílání nevhodných obrázků až po sexuální násilí. Vedle církve se komise zabývá i případy v katolických organizacích, například ve skautských oddílech či studentských kroužcích.

Podle Strechta komise narazila i na informace, že se církevní hodnostáři snažili případy sexuální obtěžování a násilí krýt. Nejčastější taktikou byl přesun kněze do jiné farnosti. Snahu zamést případy pod koberec se údajně projevili i biskupové, kteří jsou stále aktivní, jejich jména ale Strecht neuvedl.

Komise pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých v církvi zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii. Španělský parlament v březnu schválil zřízení komise pod vedením ombudsmana.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)