Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na Ostravsku budou otevřené desítky kostelů. K dispozici bude i průvodce

Kraje: Moravskoslezský / kir / ČTK / 3. května 2022 10:34
Na Ostravsku budou otevřené desítky kostelů. K dispozici bude i průvodce

dřevěný kostel sv. archanděla Michaela v Řepištích
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Ostrava - V ostravsko-opavské diecézi začal v neděli šestý ročník projektu Otevřené chrámy. Turisté si tak až do konce října mohou bezplatně prohlédnout 35 kostelů a dvě kostelní věže s vyhlídkou. V každém z otevřených kostelů bude během otevírací doby přítomen také průvodce, kterých se letos do projektu zapojí téměř 150. Novinářům to dnes řekl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Otevřené kostely jsou společným projektem Moravskoslezského kraje a biskupství a také letošní ročník zahrnuje novinky. "Letos se mohou návštěvníci těšit na prohlídku interiéru kostela sv. Mikuláše v Bílovci a kostela Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách. Poprvé bude turistům v rámci projektu zpřístupněn také dřevěný kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích,“ uvedla koordinátorka odboru Církevní turistiky Andrea Węglarzyová.

Z celkového počtu 35 kostelů je pouze pět církevních památek otevřeno celoročně. Patří mezi ně kostely, které byly v minulých letech nákladně rekonstruovány. "Stálá průvodcovská služba působí v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, po dokončení oprav funguje podobně také konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Vybrané dny v týdnu je po celý rok otevřený dřevěný kostel sv. archanděla Michaela v Řepištích, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu a chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Otevírací doba je u každého z kostelů odlišná," uvedl Siuda.

Rozdílné otevírací doby budou mít i kostely zapojené do projektu Otevřené chrámy. Bližší podrobnosti bude od května možné najít také na nových webových stránkách projektu. "Kromě kostelů budou během turistické sezony zpřístupněny také dvě kostelní věže ve Frýdku a v Krnově. Stejně jako v případě kostelů jsou vstupy do věží zdarma. Vystoupat na vrchol Svatojánské věže ve Frýdku, která je součástí kostela sv. Jana Křtitele, bude možné v odpoledních hodinách od pátku do neděle. Na levou věž farního kostela sv. Martina v Krnově se turisté dostanou vždy v sobotu a v neděli odpoledne. Po zdolání strmých schodišť si mohou prohlédnout zrekonstruovaný byt hlásného a z ochozu prohlédnout celé město," doplnil Siuda.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
73%
 
Spíše ano
7%
 
Ne
20%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 15)