Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na Třebíčsku dnes odhalili pomník knězi Janu Bulovi, popravili ho před 70 lety

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 21. května 2022 20:52
Na Třebíčsku dnes odhalili pomník knězi Janu Bulovi, popravili ho před 70 lety

P. Jan Bula
Autor: Fotografie z archivu Římskokatolické farnosti Rokytnice nad Rokytnou

Rokytnice nad Rokytnou (Třebíčsko) - U kostela v Rokytnici nad Rokytnou na Třebíčsku dnes odhalili pomník katolickému knězi Janu Bulovi. Před 70 lety se stal obětí justiční vraždy. Komunistický režim ho dal popravit v souvislosti s takzvaným babickým případem. Před smrtí byl rokytnickým farářem. Odhalení pomníku se zúčastnil i dvaadevadesátiletý Jaroslav Václavek z Rokytnice nad Rokytnou, také politický vězeň, nebo Antonín Bula, farářův synovec, který v obci žije.

Svého strýce vnímá z rodinného vyprávění jako nesmírně skromného člověka, není si jistý, jak by stavbu pomníku vnímal. „Ale určitě je dobře, že se na takové věci nezapomíná,“ řekl Bula.

Jan Bula se narodil 24. června 1920 v Lukově na Třebíčsku. V Rokytnici nad Rokytnou začal sloužit v roce 1945, nejprve jako kaplan a po smrti faráře Stanislava Lakomého jako administrátor farnosti. V místní škole byl při výuce náboženství 30. dubna 1951 zatčen.

„My jsme byli zatčeni ve stejný den, vytáhli nás s koženými brýlemi na očích ke kříží, který je (u cesty) na Veverku, tam měli anton, nacpali nás do něj. Vůbec jsme nevěděli, kam jedem, vyhrožovali nám, nikdo nesměl mluvit,“ řekl Václavek. Jako politický vězeň pak musel čtyři roky pracovat v uranových dolech.

Bulu odsoudila komunistická justice v listopadu 1951 k trestu smrti. V květnu 1952 byl na popravišti v Jihlavě v nedožitých 32 letech oběšen. Jeho zpopelněné ostatky jsou uložené ve společném hrobě v Brně. Odsouzený byl v souvislosti s vraždami v Babicích, i když v tu dobu už byl ve vězení. Záminkou bylo to, že ho v únoru 1951 navštívil spolužák z gymnázia Ladislav Malý, který pak 2. července zorganizoval střelbu v babické škole.

Případ Babice nebyl nikdy zcela objasněn. Když ale byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři místního národního výboru, měla Státní bezpečnost (StB) záminku k rozpoutání monstrózních procesů proti katolické církvi a soukromým rolníkům bránícím se kolektivizaci. Vyneseno bylo mnoho rozsudků smrti.

Mezi popravenými v babické kauze byl také babický farář Václav Drbola. Brněnské biskupství usiluje o blahořečení obou kněží. „Kongregace pro svatořečení jednala na svém zasedání 8. června 2017 o beatifikačním řízení služebníků Božích Václava Drboly a Jana Buly. Prošetřila průběh řízení v diecézi a vydala rozhodnutí o platnosti této fáze procesu a existenci pověsti mučednictví obou služebníků Božích. Vydáním dekretu o platnosti diecézní fáze řízení byla umožněna další (římská) fáze řízení,“ uvedl pro ČTK Jan Makyča, moderátor kanonizačního řízení Biskupství brněnského.

Před třemi lety byla na faru v Rokytnici nad Rokytnou umístěna Bulova pamětní deska s jeho údaji v rámci projektu Poslední adresa, který připomíná oběti represí komunistického režimu. Patří na domy, ve kterých žili před svým zatčením a do kterých už se nikdy nevrátili.

Od loňského listopadu Jana Bulu a další souzené v babickém případu připomíná také pamětní deska na budově někdejšího kina Moravia v Třebíči, kde se konal soud i s dalšími obžalovanými.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)