Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ruský patriarcha Kirill vyzval k modlitbám za Putina a armádu

Ze světa / vlu / ČTK / 13. září 2022 13:43
Ruský patriarcha Kirill vyzval k modlitbám za Putina a armádu

Vladimír Putin a moskevský patriarcha Kirill
Autor: Wikipedia.org / Wikipedia Commons

Moskva - Moskevský patriarcha Kirill vyzval věřící k modlitbám za prezidenta Vladimira Putina a ruskou armádu. Země podle nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve nastoupila na „osudovou misi“ proti cizím mocnostem, které chtějí zničit její nezávislost. V době, kdy se ruská invazní vojska po ukrajinské protiofenzivě stáhla prakticky z celé Charkovské oblasti, patriarcha připustil, že Rusko prožívá „velmi těžké období“, informovala dnes agentura Kathpress.

Kyrill v minulosti opakovaně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu, při pondělní bohoslužbě však dění v sousední zemi výslovně nezmínil.

Modlitby mají podle Kirilla pomoci, aby Bůh učinil Putina „moudřejším, posílil ho, vedl ho, uchránil před hříchy a chybami a zároveň ho inspiroval k takovému jednání, které by ochránilo naši vlast před všemi vnějšími hrozbami, možná i těmi nejnebezpečnějšími a nejstrašnějšími“.

Ruskou nezávislost na cizích mocenských centrech označila hlava ruského pravoslaví za „velkou výsadu, ale také velký kříž“. „Vždy se najdou tací, kteří chtějí bohatou a silnou zemi, jako je Rusko, dostat do své sféry vlivu,“ řekl. Ruští propagandisté i lidé blízcí Kremlu opakovaně ruskou agresi na Ukrajině interpretují jako obranu „ruského světa“ před „kolektivním Západem“.

Kyrillovy výroky na podporu prezidenta Putina a ruské invaze na Ukrajinu vyvolaly v posledních měsících mezinárodní pobouření, tentokrát se však ve svém kázání o sousední zemi nezmínil. Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily konzervativního patriarchu kvůli jeho podpoře války na své sankční seznamy. Maďarská vláda svým vetem v červnu zabránila, aby totéž učinila i Evropská unie.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)