Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Arcibiskup Graubner povede bohoslužbu u příležitosti povýšení kostela sv. Ludmily na baziliku

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 16. září 2022 9:44
Arcibiskup Graubner povede bohoslužbu u příležitosti povýšení kostela sv. Ludmily na baziliku

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Daniel Baránek / Creative Commons

Praha - Pražský arcibiskup Jan Graubner dnes odpoledne v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru odslouží bohoslužbu při příležitosti povýšení kostela na baziliku. Čestný titul basilica minor udělil kostelu papež František. Slavnostní vyhlášení se uskuteční u příležitosti svátku sv. Ludmily.

Propůjčení titulu basilica minor má vyzdvihnout význam vinohradského kostela pro okolí. Zejména se takto označují poutní kostely, pozná se pak podle papežského znaku umístěném na kostele. Kostelů nesoucích titul basilica minor jsou stovky, nejvíce jich je v Itálii. Vyšší titul má basilica maior, je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římskokatolickým kostelům.

Kostel svaté Ludmily na náměstí Míru je jednou z dominant Vinohrad, je postaven z režných cihel a s břidlicovou střechou ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. Jeho tvůrcem je architekt Josef Mocker (1835 až 1899). Základní kámen ke stavbě chrámu byl položen 25. listopadu 1888. Slavnostní vysvěcení kostela se konalo 8. října 1893.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
30%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 158)