Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán obvinil Čínu, že dosazením biskupa porušila vzájemnou dohodu

Ze světa / kir / ČTK, vaticannews / 28. listopadu 2022 0:21
Vatikán obvinil Čínu, že dosazením biskupa porušila vzájemnou dohodu

Ilustrační foto: čínská vlajka
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán - Vatikán obvinil Čínu, že porušila dohodu obou zemí, když dosadila biskupa do diecéze, kterou papežský stát neuznává. Podle agentury Reuters jde zřejmě o jedno z nejzávažnějších porušení dohody z roku 2018, která stanovila pravidla pro jmenování katolických biskupů v Číně. Peking zatím na obvinění nereagoval.

Vatikán v prohlášení píše o "překvapení a lítosti", se kterou se dozvěděl, že pomocným biskupem v jihovýchodní provincii Ťiang-si byl jmenován biskup z jiné provincie. Katolická církev provincii Ťiang-si neuznává jako samostatnou diecézi, a proto podle ní jmenování neodpovídá "duchu dialogu", na němž se obě strany před čtyřmi lety dohodly.

Za uzavření dohody, jejíž přesný obsah zůstává nadále tajný, byl Vatikán kritizován částí katolíků, kteří hovořili o přílišných ústupcích komunistickému režimu, aniž by se zlepšilo postavení čínských katolíků. Letos v říjnu Vatikán a Čína dohodu prodloužily o další dva roky (smlouva byla již jednou prodloužena).

Vatikán se domnívá, že dosazení biskupa přišlo po velkém tlaku místních úřadů. Papežský stát proto očekává vysvětlení čínských úřadů a věří, že se podobné případy nebudou opakovat. "Svatý stolec očekává příslušná sdělení ze strany státních úřadů a znovu potvrzuje svou plnou ochotu pokračovat v uctivém dialogu o všech otázkách společného zájmu," uzavírá vatikánské tiskové prohlášení.

Vatikán je dodnes jediným evropským státem, který oficiálně uznává Tchaj-wan, což nezměnila ani dohoda o jmenování biskupů.

Vztahy obou zemí jsou komplikované i proto, že v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které do roku 2018 dlouhá léta odmítalo autoritu papeže. Vedle tohoto sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Celkově se v Číně, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel, hlásí ke katolické víře přes 12 milionů lidí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
10%
 
ne
43%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
20%
 
(Počet hlasů celkem: 60)