Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Budějovické biskupství se dostalo ze ztráty, zhodnotilo investiční majetek

Kraje: Jihočeský / / ČTK / 13. února 2023 9:24
Budějovické biskupství se dostalo ze ztráty, zhodnotilo investiční majetek

České Budějovice
Autor: pixabay.com

České Budějovice - Biskupství českobudějovické skončilo v roce 2021 v zisku po zdanění 5,4 milionu korun. Po několika letech se tak dostalo ze ztráty. V roce 2020 ztráta činila 8,6 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Biskupství se povedlo zhodnotit investiční majetek, uvedl pro ČTK bez podrobností generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl.

"Jsme rádi, že jsme v roce 2021 dosáhli kladného hospodářského výsledku. Podařilo se nám zhodnotit investiční majetek. Z jeho zisků jsme financovali hlavní neziskovou činnost, která je zacílena ke službě lidem, která se děje jak na úrovni farností v podobě pastoračních aktivit, tak na úrovni diecézní skrze charitu a církevní školství. K těmto činnostem bylo zapotřebí vytvořit i zázemí rekonstrukcí a vybavením budovy českobudějovického biskupství," uvedl Henzl. Věří, že i dál bude hospodaření ziskové.

Biskupství mělo předloni výnosy 159,7 milionu a náklady 154,2 milionu. Hlavním zdrojem výnosů byl státní příspěvek 60 milionů, který proti roku 2020 klesl o 2,3 milionu. Výnosy z finančního majetku, tedy dividend, dosáhly 14,5 milionu, meziročně vzrostly o 2,3 milionu. Biskupství se zhruba 180 zaměstnanci spravovalo předloni aktiva v objemu 3,71 miliardy korun.

V roce 2021 skončila po třech letech oprava rezidence budějovických biskupů s náklady téměř 34 milionů korun. Vznikla i nová půdní vestavba. Nově slouží budova i jako administrativní centrum, kam se nastěhovalo 40 zaměstnanců biskupství, kteří předtím pracovali na různých místech v Budějovicích.

V roce 2021 stály opravy zhruba 160 církevních budov v diecézi přes 82 milionů korun. Na jaře 2021 začalo biskupství například opravovat římovský poutní areál s barokní křížovou cestou, kam v 17. století mířilo až 80.000 poutníků ročně. Práce za 100 milionů korun stále trvají. Opraví se všechny kaple a vzniknou i kopie ukradených soch.

Biskupství má stoprocentní akciové podíly ve firmě Jihočeské katolické lesy či rybí farmě Šumavský Pstruh – Pstruhařství Mlýny. Téměř třetinový podíl drží ve firmě BeWooden Company, která vyrábí dřevěné hodinky či šperky. Ve společnosti Artesa Capital, což je mateřská společnost spořitelního družstva Artesa, největší české záložny, drží biskupství podle starších informací podíl 9,5 procenta. Henzl je i členem dozorčí rady, vyplývá z obchodního rejstříku. Aktuální stav svého podílu biskupství nesdělilo.

Družstvo Artesa mělo v roce 2021 bilanční sumu 2,66 miliardy korun, meziročně o 11 procent nižší, a přes 3100 klientů. Zisk činil 4,4 milionu, když o rok dřív skončilo družstvo ve ztrátě 53,3 milionu, jak vyplývá z výroční zprávy. Biskupství také drží přes 276.000 akcií firmy ČEZ.

Českobudějovická diecéze zahrnuje Jihočeský kraj, na Vysočině okres Pelhřimov a v Plzeňském kraji Nepomuk a okolí. Na ploše 12.500 kilometrů čtverečních má 241 farností, 120 kněží a biskupů, na území je téměř 600 kostelů a kaplí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)