Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Donace.cz

Rekonstrukce vyhořelého kostela sv. Michala na pražském Smíchově vyjde na 30 až 40 milionů korun.

Kraje: Praha / / ČTK / 6. dubna 2023 16:27
Rekonstrukce vyhořelého kostela sv. Michala na pražském Smíchově vyjde na 30 až 40 milionů korun.

Karpatský pravoslavný chrám svatého archanděla Michala
Autor: Wikipedie.org / Jerzy Strzelecki / Creative Commons

Praha - Obnova vyhořelého kostela sv. Michala na Smíchově vyjde na 30 až 40 milionů Kč. Magistrát v nejbližší době vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele. Při obnově památky budou použity tradiční postupy a řemesla. Do konce letošního roku má být představen přesný postup prací. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Kostel ze 17. století vyhořel 28. října 2020. Viníka požáru policie neodhalila a případ proto odložila.

"Máme hotov ideový záměr, jak kostelík obnovit, máme závazná stanoviska památkářů. Budeme v nejbližší době vypisovat výběrové řízení na zhotovitele a budeme chtít, aby se celý projekt rozběhl," řekl Pospíšil.

Cílem města je obnovit celou stavbu za použití tradičních řemesel. "A to včetně toho, že stromy na tento kostel mají být káceny speciálním způsobem," řekl Pospíšil. Kdy přesně bude oprava kostela dokončena, není podle něj právě kvůli zvolenému postupu jasné. Postup obnovy a prací má vzdát hold ukrajinskému lidu a jeho dovednostem. Stavba nevyhořela celá a při obnově budou poškozené části odstraněny a nahrazeny.

Kostel byl před požárem podrobně zdokumentován. "Nyní se uskutečnil stavebně technický a stavebně historický průzkum a na základě toho se vyprojektovala projektová dokumentace pro stavební povolení," sdělil ČTK bývalý náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), který měl do letošní únorové volby nového vedení metropole památkovou péči na starosti.Na obnovu kostela se uskutečnila veřejná sbírka. V ní lidé přispěli přibližně 1,9 milionu korun. "Částka bude využita zejména při obnově interiéru kostela," řekl Pospíšil.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
70%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 870)